Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О денонсации Соглашения между Украиной и Российской Федерацией о сотрудничестве в области военной разведки

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.07.2014 № 4230а
Дата рассмотрения: 03.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про денонсацію Угоди між Україною та Російською Федерацією про співробітництво в галузі воєнної розвідки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Починаючи з кінця лютого 2014 року Російська Федерація неправомірно здійснює неспровоковану військову агресію проти України, незаконну окупацію та анексію Автономної Республіки Крим і м. Севастополь, організацію озброєного сепаратизму і тероризму на території України.

Сьогодні Росія веде широкомасштабну "гібридну" війну проти України у східних регіонах України, зокрема шляхом озброєння та всебічної підтримки терористів, в тому числі засланих російських найманців, здійснення російськими спецслужбами провокацій і диверсій, ворожої пропагандистської кампанії, розпалювання міжнаціональної ворожнечі та сепаратистських настроїв.

Зазначені дії Росії підпадають під ознаки агресії згідно "Визначення агресії", затвердженого Резолюцією 3314 (XXIX) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року, в тому числі відповідають критеріям агресії, даним у Статті 3 цього документа. Військова агресія Росії засуджена міжнародним співтовариством, зокрема в резолюціях Парламентської асамблеї Ради Європи від 9 квітня 2014 р. та Парламентської асамблеї ОБСЄ від 1 липня 2014 р.

Російська Федерація фактично в односторонньому порядку порушила норми і принципи міжнародного права, положення Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року.

Водночас, військова агресія та підривна діяльність Російської Федерації проти України, за інформацією СБУ, здійснюється за найактивнішої участі спеціальних служб Росії, зокрема її військової розвідки. В умовах ворожої діяльності спецслужб Росії проти України співробітництво між спецслужбами наших держав стає неможливим, оскільки абсолютно не відповідає об'єктивним обставинам та є зрадою національних інтересів України.

Згідно з ч. 1 ст. 60 Віденської конвенції про право міжнародних договорів 1969 року істотне порушення двостороннього договору одним з його учасників дає право другому учасникові посилатись на це порушення як на підставу для припинення договору або зупинення його дії в цілому або в частині. Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України "Про міжнародні договори України", у разі суттєвого порушення міжнародного договору України іншими його сторонами, якщо виконання договору може зашкодити національним інтересам України, дію такого договору може бути припинено (денонсовано).

Враховуючи вищезазначене, є необхідність у прийнятті Закону України про денонсацію галузевої угоди між Україною та Росією про співробітництво в сфері воєнної розвідки.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою запропонованого проекту Закону є захист національних інтересів, збереження незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, в умовах коли Російська Федерація в односторонньому порядку порушила норми і принципи міжнародного права, положення міжнародних договорів і угод та здійснила військову агресію проти України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Поданим проектом Закону передбачається денонсація Угоди між Україною та Російською Федерацією про співробітництво в галузі воєнної розвідки, підписаної 26 серпня 1997 року в м. Києві, та ратифікованої Верховною Радою України 7 лютого 2002 року, а також доручення Міністерству закордонних справ України та Кабінету Міністрів України здійснити відповідні дії, що випливають з денонсації зазначеної Угоди.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері регулювання діють Конституція України та Закон України "Про міжнародні договори України".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону сприятиме захисту національних інтересів України, збереженню незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, які опинилися під загрозою внаслідок агресії Російської Федерації проти України, що здійснюється за найактивнішої участі спеціальних служб Росії.

 

Народний депутат України

О. Ляшко

Опрос