Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общей структуре и численности Министерства внутренних дел Украины" (относительно ликвидации специального подразделения милиции общественной безопасности "Беркут")

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.02.2014 № 4228
Дата рассмотрения: 24.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України" (щодо ліквідації спеціального підрозділу міліції громадської безпеки "Беркут")"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Незважаючи на регулярне зростання чисельності особового складу спеціального підрозділу міліції громадської безпеки "Беркут", яке відбувалось протягом останніх років, не відбулось росту якісних показників його роботи. Навпаки, під час проведення мирних акцій протесту в Києві та інших містах України в період з листопада 2013 року по лютий 2014 року бійцями спецпідрозділу "Беркут" було продемонстровано грубе нехтування вимогами чинного законодавства, неефективність його роботи, застосування необґрунтованої агресії щодо мирних громадян та учасників мирних акцій. Протизаконне застосування спеціальних засобів та грубої фізичної сили, а пізніше і вогнепальної зброї призвело до чисельних поранень та людських жертв.

Кількість учасників мирних акцій, представників ЗМІ, які отримали фізичні ушкодження внаслідок дій бійців спеціального підрозділу міліції громадської безпеки "Беркут" обраховується тисячами. Лише з 18 лютого 2014 року за офіційними даними до бригад екстреної медичної допомоги та закладів охорони здоров'я міста Києва звернулося більше 600 постраждалих, близько 400 з них госпіталізовано. З початку сутичок лише за офіційними даними загинуло 82 осіб.

Такі дії силових структур викликали обурення у суспільстві та стали каталізатором масових незадоволень, які переросли у ще більш масштабні акції протесту.

Крім того, спецпідрозділ "Беркут" був створений у відповідності з наказом МВС України у 1992 році (який за більш як 20 років так і не був зареєстрований у Міністерстві юстиції України), коли доцільність його існування обґрунтовувалась необхідністю протидії організованим бандугрупуванням та рекетирам. Виходячи зі звітів, які щорічно оприлюднюються МВС, злочинні формування, для боротьби з якими створювався спецпідрозділ МВС "Беркут", є ліквідованими.

Частиною другою статті 85 Конституції України встановлено, що Верховна Рада України здійснює лише повноваження, які віднесені до її відання Конституцією України. При цьому надано право затверджувати лише загальну структуру, функції і чисельність Міністерства внутрішніх справ.

У свою чергу, вже в межах загальної чисельності, виходячи із визначених парламентом функцій Міністр внутрішніх справ як керівник МВС України затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату міністерства, призначає на посади та звільняє з посад їх керівників; вносить Кабінету Міністрів України подання про утворення в межах граничної чисельності державних службовців та працівників апарату міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідацію, реорганізацію територіальних органів міністерства як юридичних осіб публічного права, затверджує положення про них утворює, ліквідовує, реорганізовує за погодженням з Кабінетом Міністрів України територіальні органи міністерства як структурні підрозділи апарату міністерства, що не мають статусу юридичної особи.

Оскільки діяльність спеціального підрозділу міліції громадської безпеки "Беркут" несе загрозу життю і здоров'ю громадян України, шкодить розвитку демократії в Україні та завдає шкоди іміджу України у світі, існує нагальна потреба у його розформуванні.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Законопроектом пропонується здійснити низку організаційно-правових заходів з метою ліквідації спеціального підрозділу міліції громадського призначення "Беркут".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону передбачається скоротити чисельність Міністерства внутрішніх справ України на 4000 осіб рядового і начальницького складу за рахунок ліквідації та розформування спеціального підрозділу міліції громадської безпеки "Беркут".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання регулюється Конституцією України, Законами України "Про міліцію", "Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України", "Про центральні органи виконавчої влади", наказами Міністерства внутрішніх справ України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття цього законопроекту сприятиме відновленню справедливості, зняттю соціальної напруги, подоланню політичної кризи, розвитку демократії в Україні та відновленню позитивного іміджу України у світі.

 

Народний депутат України 

В. І. Балога

Опрос