Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 194 Уголовного кодекса Украины (относительно ответственности за вандализм)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.07.2014 № 4220а
Дата рассмотрения: 02.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту закону України "Про внесення змін до статті 194 Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за вандалізм)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до статистики Міністерства внутрішніх справ України, за 2012 рік було вчинено 70176 злочинів у громадських місцях, у порівнянні із показниками 2011 року - 68534. Тобто, динаміка характеризується тенденцією до збільшення на 2,4 %. Громадські місця, єдина транспортна система, об'єкти, розміщені в них (сидіння, поручні, вікна), приватні автомобілі, стіни будинків, паркани систематично зазнають осквернення, пошкодження або знищення. Оскверненню піддаються фасади будинків, у тому числі культових споруд, пам'ятників, які не включені до Державного реєстру національного культурного надбання, об'єкти соціально-культурної сфери, меморіальні споруди, стіни будинків, ліфтових шахт, приватних автомобілях, об'єктах, розміщених у громадському транспорті. Але ці діяння не мають спеціальної кваліфікації у кримінальному законодавстві України, на відміну від зарубіжних країн (зокрема, у Казахстані (ст. 258 КК), Киргизстані (ст. 235 КК), Молдові (ст. 288 КК), Російській Федерації (ст. 214 КК), Сполучених Штатах Америки (штат Каліфорнія), Нідерландах (статті 149 і ст. 429bis КК), Шотландії (секція 52 КК), Іспанії (статті 321 - ст. 333 КК), ФРН (§§ 168 і 304 КК), Польщі (ст. 261 КК), Данії (§ 194 КК). Тому винні особи не можуть понести кримінальну відповідальність за це, або їх дії кваліфікують за схожими статтями Кримінального кодексу України, тим самим зазнаючи у більшості випадків несправедливої міри та виду покарання.

Проект закону України "Про внесення змін до статті 194 Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за вандалізм)" уточнює та конкретизує склад злочину "умисне знищення або пошкодження майна" (ст. 194 КК) у відповідності з існуючим законодавством та вимогами суспільної моралі з урахуванням узагальнення досвіду роботи слідчих та судових органів у цій сфері.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Законопроект покликаний розв'язати проблемні питання відмежування вандалізму від суміжних злочинів та практики її кваліфікації за сукупністю з іншими злочинними посяганнями. Метою підготовки законопроекту є приведення статті 194 Кримінального кодексу України у відповідність з положеннями та термінологією, яка застосовується в існуючому законодавстві.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроект приводить відповідальність за злочинні діяння, пов'язані з оскверненням, знищенням або пошкодженням майна у громадському місці або громадському транспорті у відповідність зі ступенем їх суспільної небезпеки та мірою посягання на суспільну мораль у цій сфері.

Вперше дається чітке визначення поняттю "вандалізму". Зазначене дозволить здійснювати кваліфікацію цього злочину в ході досудового слідства та судового розгляду.

На відміну від існуючої норми, законопроектом більш чітко визначається: предмет злочинного посягання та способи вчинення вандалізму.

Так, до предмету злочинного посягання відносяться: громадські місця, єдина транспортна система, об'єкти, розміщені в них (сидіння, поручні, вікна), приватні автомобілі, стіни будинків, культових споруд, пам'ятників, які не включені до Державного реєстру національного культурного надбання, меморіальні споруди, ліфти, приватні автомобілі, об'єктах, розміщених у громадському транспорті.

Способи вчинення вандалізму: осквернення, пошкодження, знищення.

Також, у новій редакції запропоновано встановити кримінальну відповідальність за вчинення вандалізму повторно або за попередньою змовою групою осіб, або вчинення його з політичних, ідеологічних мотивів, з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, ворожнечі чи ненависті по відношенню до певної соціальної групи, передбачивши ці кваліфікуючі ознаки у ч. 4 ст. 297 КК.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Даний законопроект у випадку його прийняття стане складовою частиною Кримінального кодексу України.

Прийняття проекту Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту дозволить законодавчо врегулювати ряд проблем, пов'язаних з конституційним правом громадян на охорону суспільної моралі, захистом від злочинних посягань на споруди, будівлі, громадські місця та об'єкти, що розміщені в них, запобіганням розповсюдженню расової, національної чи релігійної нетерпимості, ворожнечі чи ненависті до певної соціальної групи.

 

Народний депутат України 

О. Б. Фельдман

Опрос