Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты (относительно правового урегулирования работы общественных объединений и приведения нормативно-правовых актов к нормам действующего законодательства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.07.2014 № 4219а
Дата рассмотрения: 02.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо правового врегулювання роботи громадських об'єднань та приведення нормативно-правових актів до норм чинного законодавства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Для реалізації права громадян на об'єднання в Україні було ухвалено Закон України "Про громадські об'єднання" від 22.03.2012 року N 4572-VI, що набув чинності з 1 січня 2013 року. Положення попереднього Закону України "Про об'єднання громадян" від 1992 року, який регулював діяльність об'єднань громадян до 2013 року, викликали критику міжнародних і національних експертів. У 2008 році Європейський суд з прав людини визнав його недемократичним і наразі він втратив чинність.

Проте залишається неврегульованим питання подальшого функціонування тих громадських організацій, які були зареєстровані до набрання чинності Законом України "Про громадські об'єднання". Зокрема, станом на сьогодні більше 50 тисяч громадських об'єднань України втратили можливість реалізовувати права, надані Законом України "Про звернення громадян" об'єднанням громадян (а не громадським об'єднанням).

Законопроектом пропонується врегулювати деякі питання діяльності громадських об'єднань, стосовно процесу розгляду, вирішення та надання відповіді на звернення громадян, мови, якою звернення оформлені та особистого прийому громадян керівниками громадських об'єднань.

Оскільки відповідні питання реалізації громадськими об'єднаннями своїх прав в професійній діяльності не приведена у відповідність з Законом України "Про звернення громадян", Законом України "Про статус народного депутата України", Законом України "Про статус депутатів місцевих рад", відповідно виникла необхідність врегулювати це на законодавчому рівні.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою прийняття законодавчого акта є збереження структури всеукраїнських громадських організацій зареєстрованих до набрання чинності Закону України "Про громадські об'єднання" від 22 березня 2012 року N 4572-VI та оптимізація процесу реалізації громадянами свого права на звернення; спонукання органів державної влади і місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, оперативно реагувати на звернення громадян.

Завданням даного законодавчого акта є забезпечення належної реалізації гарантованого чинним законодавством України права громадянина на звернення.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У тексті Закону України "Про звернення громадян" такі зміни:

слова "об'єднання громадян" (у відповідних відмінках) замінити словами "громадські об'єднання" (у відповідних відмінках);

у частині четвертій статті 22 Закону після слів "повідомляється письмово" доповнити новими словами "та, за бажанням громадянина - усно"

у частині першій статті 28 Закону після слів "підприємств, установ та організацій" доповнити словами "а також громадські об'єднання, щодо членів цих об'єднань".

У тексті Закону України "Про статус народного депутата України":

слова "об'єднання громадян" (у відповідних відмінках) замінити словами "громадські об'єднання" (у відповідних відмінках)

У тексті Закону України "Про статус депутатів місцевих рад":

слова "об'єднання громадян" (у відповідних відмінках) замінити словами "громадські об'єднання" (у відповідних відмінках)

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України та Закон України "Про громадські об'єднання", Закон України "Про статус народного депутата України", Закон України "Про статус депутатів місцевих рад".

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття не впливатиме на видаткову частину державного або інших бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Закону України "Про звернення громадян", Закону України "Про статус народного депутата України", Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" усуне правові колізії в законодавстві України та більш чітко врегулює порядок роботи громадських об'єднань зі зверненнями громадян, а також реалізації права громадянина на звернення. Громадяни отримують додаткові гарантії реалізації та захисту свого права на звернення, що в загальному заліку сприятиме усуненню штучних перешкод на шляху демократичних змін в Україні.

 

Народні депутати України

О. І. Гелевей

Р. Б. Зелик

Опрос