Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" (относительно порядка роспуска депутатской фракции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.07.2014 № 4208а-2
Дата рассмотрения: 02.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо порядку розпуску депутатської фракції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Чинний Закон України "Про Регламент Верховної Ради України" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 14-15, N 16-17, ст. 133) закріплює, що позафракційні народні депутати можуть входити до складу депутатських фракцій або об'єднуватися у депутатську групу народних депутатів (далі - депутатська група). Кількість осіб у депутатській групі не може бути меншою, ніж кількість осіб у найменшій фракції, що сформована протягом першої сесії (ч. 4 ст. 59). Згідно з ч. 6 ст. 59 Регламенту Верховної Ради України зареєстрована депутатська група має права депутатської фракції. Це свідчить про те, що законодавець ототожнює правовий статус депутатської групи та депутатської фракції. Проте зі змісту ч. 4 ст. 59 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" випливає, що обмеження по кількості осіб законодавчо встановлено лише для депутатської групи, при чому такі обмеження для депутатської фракції не встановлені, що є свідченням пробільності положень законодавства України.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" закріплено, що депутатська група, склад якої стає меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, визначеної частиною четвертою статті 59 цього Регламенту, через 15 днів після дня настання такого факту оголошується Головою Верховної Ради України розпущеною. Таким чином встановлені лише правові наслідки для депутатських груп, склад яких стає меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, визначеної частиною четвертою статті 59 цього Регламенту.

Також з точки зору юридичної техніки назва ст. 60 Регламенту Верховної Ради України ("Порядок реєстрації та припинення діяльності депутатських фракцій (депутатських груп)") передбачає, що положення ст. 60 Регламенту Верховної Ради України мають стосуватися підстав і порядку розпуску як депутатських груп, так і депутатських фракцій. Проте зміст ч. 4 ст. 60 Регламенту Верховної Ради України є таким, що не відповідає його назві.

Таким чином, існуючий стан правового регулювання підстав та порядку розпуску депутатських груп і фракцій є дискримінаційним, оскільки законодавчі положення допускають можливість розпуску лише депутатських груп, проте депутатські фракції є такими, що відповідно до законодавства України розпущенні бути не можуть. Відповідно до засад принципу рівності учасників парламентського процесу, вказані прогалини мають бути законодавчо врегульовані.

2. Мета, завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо порядку розпуску депутатської фракції)" спрямований на забезпечення правової рівності депутатських груп і фракцій у Верховній Раді України в частині можливості їх розпуску, у випадку, якщо склад такої депутатської групи чи фракції стає меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, визначеної частиною четвертою статті 59 Регламенту Верховної Ради України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до ч. 4 ст. 59 та ч. 4 ст. 60 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" щодо уточнення та узгодження підстав і процедури розпуску депутатських фракцій і депутатських груп у парламенті.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Відносини у зазначеній сфері правового регулювання регламентуються положеннями Конституції України, Закону України "Про Регламент Верховної Ради України".

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Соціально-економічні та інші наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту уможливить:

- впорядкувати роботу депутатських фракцій і груп;

- привести у відповідність до вимог Конституцій України і законів України склади депутатських фракцій і груп;

- зрівняти в правовому статусі депутатські фракції і депутатські групи в частині підстав і процедури їх розпуску.

 

Народні депутати України

О. Я. ТЯГНИБОК

Т. В. ОСАУЛЕНКО

Опрос