Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно уточнения порядка формирования и прекращения деятельности депутатских фракций и депутатских групп)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.07.2014 № 4208а-1
Дата рассмотрения: 02.07.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо уточнення порядку формування та припинення діяльності депутатських фракцій та депутатських груп)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Частина перша статті 58 Регламенту Верховної Ради України передбачає, що депутатські фракції формуються із числа народних депутатів, обраних за виборчими списками політичних партій та народних депутатів, які були висунуті політичною партією в одномандатних округах. При формуванні депутатської фракції до її складу також за умови додержання засад діяльності такої фракції можуть увійти народні депутати, обрані в одномандатних округах, які реєструвалися кандидатами у народні депутати шляхом самовисування.

Таким чином, Регламентом Верховної Ради України чітко не визначено необхідну для формування депутатської фракції кількість народних депутатів, обраних за виборчими списками політичних партій та народних депутатів, які були висунуті політичною партією в одномандатних округах, та народних депутатів, обраних в одномандатних округах, які реєструвалися кандидатами у народні депутати шляхом самовисування.

На даний час при формуванні фракції Комуністичної партії України у Верховній Раді України до неї увійшли 32 народні депутати України, обрані за виборчим списком Комуністичної партії України, та 1 народний депутат, обраний в одномандатному окрузі, який реєструвався кандидатом у народні депутати шляхом самовисування, - Калетник Оксана Миколаївна, яка 29 травня 2014 року вийшла з цієї фракції.

При цьому до складу фракції Комуністичної партії України не увійшли народні депутати, які були висунуті Комуністичною партією України в одномандатних округах, тому й оголошення про створення депутатської фракції Комуністичної партії України, здійснене головуючим на засіданні Верховної Ради України Єфремовим О. С. 12 грудня 2012 року, є таким, відбулося з порушенням Регламенту Верховної Ради України.

Крім того, згідно із частиною четвертою статті 60 Регламенту депутатська група, склад якої стає меншим від необхідної мінімальної кількості народних депутатів, визначеної частиною четвертою статті 59 цього Регламенту, через 15 днів після дня настання такого факту оголошується Головою Верховної Ради України розпущеною.

І хоча частиною шостою статті 59 Регламенту Верховної Ради України передбачено, що зареєстрована депутатська група має права депутатської фракції, та оскільки у частині четвертій статті 60 Регламенту передбачено лише розпуск депутатської групи, то вважається, що на депутатську фракцію частина четверта статті 60 Регламенту Верховної Ради України не поширюється.

Вищезазначені недоліки Регламенту Верховної Ради України не дозволяють припинити діяльність фракції Комуністичної партії України у Верховній Раді України.

Тому проектом Закону України пропонується внести зміни до статей 59  та 60 Регламенту Верховної Ради України.

2. Цілі і завдання акта

Основною метою прийняття Закону є внесення змін до частини четвертої статті 59 та частини четвертої статті 60 Регламенту Верховної Ради України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо уточнення порядку формування та припинення діяльності депутатських фракцій та депутатських груп)" є альтернативним до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо оголошення депутатської фракції розпущеною)" (реєстраційний номер 4208а).

Проектом Закону України пропонується внести до Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України "Про Регламент Верховної Ради України" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., NN 14-17, ст. 133 із наступними змінами), такі зміни:

1) частину четверту статті 59 доповнити новим абзацом у такій редакції:

"Найменшою фракцією є депутатська фракція, яка мала найменший кількісний склад на момент її формування протягом першої сесії Верховної Ради України поточного скликання";

2) у частині четвертій статті 60 слова "депутатська група" замінити словами "депутатська фракція (депутатська група)".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про статус народного депутата України" та Регламент Верховної Ради України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дозволить визначити Регламентом Верховної Ради України необхідну для формування депутатської фракції кількість народних депутатів, обраних за виборчими списками політичних партій та народних депутатів, які були висунуті політичною партією в одномандатних округах, та народних депутатів, обраних в одномандатних округах, які реєструвалися кандидатами у народні депутати шляхом самовисування.

Крім того, прийняття законопроекту забезпечить вдосконалення механізму розпуску депутатських фракцій у Верховній Раді України.

 

Народний депутат України 

Ю. Б. Дерев'янко

Опрос