Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно отдельных вопросов судоустройства и статуса судей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.02.2014 № 4186
Дата рассмотрения: 22.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
 до проекту Закону України Про внесення змін до деяких законів України (щодо окремих питань судоустрою та статусу суддів)

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Статтею 5 Конституції України гарантовано, що єдиним носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Вказаний розподіл повинен передбачати наявність системи стримувань та противаг, яка б забезпечувала взаємодію гілок влади при їх інституційній та функціональній незалежності.

На превеликий жаль, попри статус єдиного законодавчого та вищого представницького колегіального органу держави чинне законодавство України не наділяє Верховну Раду України достатніми повноваженнями контрольного (наглядового характеру) щодо кадрових питань суддів (призначення, звільнення, притягнення до відповідальності, призначення та звільнення з адміністративних посад). Натомість судова гілка влади, як засвідчили події останніх років, здійснює безпосередній вплив на визначення складу депутатського корпусу (наприклад, скасування Конституційним судом України конституційної реформи 2004 року, перегляд та скасування адміністративними судами результатів виборів до Верховної ради України та ін.).

З іншого боку, законодавчі зміни, які здійснювалися в останні роки у сфері судоустрою та статусу суддів, призвели до штучного та невиправданого збільшення повноважень Вищої ради юстиції України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Попри те, що дані органи формально не віднесені до жодної з гілок влади, на відміну від Верховної ради України, їм надано невиправдано широкі повноваження в питанні формування суддівського корпусу, чим створено реальну загрозу незалежності судів.

За таких обставин порушується баланс гілок влади в Україні та ефективність державного механізму в цілому.

2. Мета і завдання прийняття проекту Закону

Метою законопроекту є підвищення рівня незалежності суддів в Україні та судової гілки влади в цілому за рахунок зменшення вирішального впливу Вищої ради юстиції України та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (при одночасному підвищенні ролі Верховної Ради України та інструментів парламентського контролю) в питаннях призначення, звільнення, притягнення до відповідальності суддів та призначенні їх на адміністративні посади.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Відносини, які є предметом цього законопроекту, регулюються Законами України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду юстиції" та Регламентом Верховної Ради України.

Проектом передбачається впровадження інструментів парламентського контролю (попередні висновки відповідного комітету Верховної ради України) з питань призначення, обрання, звільнення суддів, притягнення їх до відповідальності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України, окрім тих які зазначені в тексті законопроекту.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України у 2014 році", а його реалізація не потребуватиме збільшення видатків державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття цього законопроекту та його подальша реалізація сприятимуть підвищенню рівня незалежності судової влади, зміцненню її авторитету у суспільстві, забезпеченню кожного права на судовий захист незалежним та неупередженим судом.

 

Народні депутати України:

О. І. Махніцький

А. В. Лабунська

П. Д. Петренко

Опрос