Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О гражданстве Украины" (относительно упрощения порядка принятия в гражданство Украины отдельных категорий лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.06.2014 № 4177а
Дата рассмотрения: 26.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" (щодо спрощення порядку прийняття до громадянства України окремих категорій осіб)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Російська Федерація здійснила збройну агресію на територію України, окупували та анексувала АР Крим. Існує загроза подальшого військового вторгнення Росії в материкову частину України підрозділами збройних сил Росії, що сконцентровані біля східних та південних кордонів України.

Сьогодні Росія вже веде широкомасштабну "гібридну" війну проти України у двох східних регіонах України - Донецькій та Луганській областях, зокрема шляхом озброєння та всебічної підтримки терористів, в тому числі засланих російських найманців, здійснення російськими спецслужбами провокацій і диверсій, а також за допомогою ворожої пропагандистської кампанії, розпалювання міжнаціональної ворожнечі та сепаратистських настроїв. Агресивні дії Росії, її активна підривна діяльність та неприховане втручання у внутрішні справи України створюють ситуацію надзвичайної загрози суверенітету і територіальній цілісності держави, життю та здоров'ю українських громадян.

В цій ситуації чимало патріотичних жителів усіх регіонів України готові зі зброєю в руках стати на захист суверенітету і територіальної цілісності країни, її національної безпеки. Серед них є й іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні і готові взяти безпосередню участь в її захисті від агресії Росії та злочинної діяльності терористів та сепаратистів.

Останнім часом зазнають утисків, переслідування і морально-психологічного тиску громадські активісти, журналісти та небайдужі громадяни в Росії, Білорусі та деяких інших країнах СНД, що знайшли в собі мужність засудити нинішню агресивну політику Росії щодо України, виступити на підтримку суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України.

Крім того, є факти переслідування та залякувань провідних активістів українських громадських організацій в Росії та деяких інших державах СНД. Факти свідчать, що органи державної влади Росії реалізують курс на підрив організованого українського руху в країні та мінімізацію проявів активної громадської та національної позиції українців у Росії.

Враховуючи вищезазначене, є необхідність у прийнятті змін до Закону України "Про громадянство України", що спрямовані на спрощення порядку прийняття до громадянства України окремих категорій осіб з метою мобілізації людського потенціалу в Україні та за кордоном для посилення спроможності України щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності країни.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою запропонованих змін до Закону України "Про громадянство України" є спрощення порядку прийняття до громадянства України окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства, а саме: осіб, які брали безпосередню участь у захисті суверенітету і територіальної цілісності України, її національної безпеки у складі територіальних формувань, що співпрацювали з ЗСУ, МВС і СБУ; осіб, які зазнали утисків, переслідування чи порушення своїх прав на території іноземної держави у зв'язку зі своєю позицією чи діяльністю, спрямованою на підтримку суверенітету і територіальної цілісності України; осіб, які набули офіційного статусу закордонного українця.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Поданим проектом Закону передбачається внести зміни до статті 9 "Прийняття до громадянства України" Закону України "Про громадянство України", відповідно до яких вимоги, передбачені пунктами 3, 4 і 6 частини другої цієї статті, не поширюватимуться на осіб, які

- брали безпосередню участь у захисті суверенітету, територіальної цілісності України, її національної безпеки у складі територіальних формувань, що співпрацювали зі Збройними Силами України, органами Міністерства внутрішніх справ України та Служби безпеки України;

- зазнали утисків, переслідування чи порушення своїх прав на території іноземної держави у зв'язку зі своєю позицією чи діяльністю, спрямованою на підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України;

- набули статусу закордонного українця відповідно до положень Закону України "Про закордонних українців".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері регулювання діють Конституція України, Закон України "Про громадянство України", Закон України "Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства", Закон України "Про закордонних українців".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту

Прийняття проекту дозволить:

- мобілізувати додатковий людський потенціал в Україні та за кордоном для посилення спроможності України щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності країни, її національної безпеки;

- надати зазначеним вище категоріям осіб у спрощеному порядку усі права громадян України та відповідний захист з боку держави.

 

Народний депутат України

О. Ляшко

Опрос