Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины относительно поддержки деятельности благотворительных организаций

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.06.2014 № 4176а
Дата рассмотрения: 26.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підтримки діяльності благодійних організацій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону

Станом на сьогодні з державного та місцевого бюджетів виділяються значні кошти для підтримки діяльності неприбуткових неурядових організацій у пріоритетних сферах державної політики. Так, Бюджетним кодексом України передбачено включення до видатків державного та місцевих бюджетів (у частині, що не враховується при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів) фінансової підтримки на конкурсних засадах громадських об'єднань для виконання завдань державної та регіональної політики. Пріоритетами такої підтримки визначається задоволення потреб соціально незахищених верств населення, формування здорового способу життя та запобігання поширенню соціально небезпечних хвороб, правова просвіта населення, сприяння розвитку громадянського суспільства тощо. За даними засобів масової інформації, для підтримки громадських об'єднань та творчих спілок у 2013 році з Державного бюджету України було виділено щонайменше 280 млн. грн., а з бюджетів областей - від 400 тис. грн. до 2 млн. 500 тис. грн.

Утім, благодійні організації позбавлені можливості отримувати фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, оскільки це не передбачено Бюджетним кодексом України. Виключення благодійних організацій з переліку неприбуткових організацій, які мають право на участь у конкурсах для отримання такої підтримки, є необґрунтованим. Адже, благодійні організації працюють у пріоритетних для державної політики сферах: освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, соціальне забезпечення, соціальні послуги і подолання бідності, права людини і громадянина, стимулювання економічного росту і розвитку економіки України, сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захист населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану тощо. При цьому, види діяльності благодійних організацій не обмежуються безоплатною передачею бенефіціарам коштів та іншого майна, а включають безоплатне надання послуг та інші види діяльності. За виключенням безоплатної передачі бенефіціарам коштів і майна, усі інші види діяльності громадських об'єднань та благодійних організацій практично не відрізняються. У багатьох пріоритетних сферах, зокрема, соціальна робота із незахищеними верствами населення, попередження поширення соціально-небезпечних хвороб тощо, працюють переважно благодійні організації, а не громадські об'єднання.

Таким чином, позбавлення благодійних організацій рівного з громадськими об'єднаннями доступу до підтримки за рахунок бюджетних коштів призводить до штучного обмеження конкуренції неурядових організацій, суттєво звужує пропозиції діяльності, які органи державної влади та органи місцевого самоврядування отримують для надання підтримки, а отже обмежує ефективність використання коштів для такої підтримки.

Існує необхідність надати благодійним організаціям доступ до фінансової підтримки за рахунок бюджетних коштів на рівні із громадськими об'єднаннями.

2. Цілі і завдання проекту

Метою прийняття зазначеного проекту є внесення змін до Бюджетного кодексу України для створення можливостей для фінансової підтримки на конкурсних засадах благодійних організацій для виконання завдань державної (регіональної) політики.

3. Правові аспекти

Законопроектом пропонується за рахунок доповнення статей 87 та 91 Бюджетного кодексу України, розширити перелік суб'єктів, на яких розповсюджується можливість здійснення видатків з Державного Бюджету України, включивши до зазначеного переліку благодійні організації.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Діяльність благодійних організацій регулюється Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" та іншими нормативно-правовими актами. Зазначений закон не врегульовує питання державної підтримки діяльності благодійних організацій та не встановлює обмежень щодо такої підтримки.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного законопроекту не тягне за собою збільшення видаткової частини державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Прийняття Закону "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підтримки діяльності благодійних організацій" сприятиме підвищенню ефективності використання коштів, які передбачаються державними та місцевими бюджетами для залучення неурядових неприбуткових організацій до реалізації завдань державної (регіональної) політики завдяки розширенню конкуренції між такими організаціями. Крім того, ефективне залучення неурядових неприбуткових організацій до реалізації завдань державної політики дозволить збільшити інвестиції у соціальну сферу, зокрема залучити додаткові ресурси благодійних організацій.

 

Народні депутати України

Опрос