Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно создания благоприятных условий для развития благотворительной деятельности в Украине

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.06.2014 № 4173а
Дата рассмотрения: 26.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для розвитку благодійної діяльності в Україні"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Гострою соціальною проблемою благодійництва в Україні є життєзабезпечення соціально незахищених верств населення. Обсяги бюджетного фінансування соціальних програм є недостатніми для виконання державою зобов'язань в цьому напрямку, а норми Податкового кодексу України сформульовані, перш за все, на реалізацію фіскальної функції, а не на захист окремих категорій громадян, які потребують допомоги.

Зокрема, норма Податкового кодексу України щодо неоподатковуваного граничного розміру отриманої нецільової благодійної допомоги, що у 2014 році становить 1710 гривень, не відповідає ані сьогоднішнім потребам таких громадян, ані світовій практиці. На щоденному утриманні благодійних організацій знаходиться зазвичай по декілька сотень тисяч людей похилого віку, людей з особливими потребами та інших категорій незахищених верств населення, для яких ця сума є просто мізерною у порівнянні з тією підтримкою у вигляді харчування, матеріально-технічного забезпечення та послуг, які надаються їм благодійниками протягом року.

Наявність зазначеного обмеження також значно ускладнює надання благодійної допомоги особам, що постраждали внаслідок кризових ситуацій та акцій протестів. Наразі це стосується, в першу чергу, осіб, яким необхідно допомагати у зв'язку з їх травмуваннями, пораненнями чи отриманням інших ушкоджень під час акцій громадського протесту кінця 2013 - початку 2014 року, військовослужбовців, які перебувають в особливих умовах під час виконання конституційних обов'язків щодо захисту Вітчизни, працівників правоохоронних органів, що виконують свої державні функції при забезпеченні правопорядку в зоні ведення бойових дій та інших категорій осіб, щодо яких законодавством України передбачено заходи соціального захисту та забезпечення тощо.

Станом на початок 2014 року для країн Центральної та Східної Європи, зокрема, Польщі, Словаччини, Угорщини та інших - неоподатковуваний граничний розмір отриманої нецільової благодійної допомоги становить в середньому 4000 євро на рік та надається у вигляді грошових коштів, матеріально-технічних цінностей та послуг.

Отже, враховуючи досвід інших країн, необхідно переглянути систему оподаткування благодійної допомоги в Україні та підвищити граничний розмір вказаного виду благодійної допомоги.

До розробки законопроекту були залучені представники понад 100 благодійних фондів та організацій, юристи та експерти з питань благодійництва.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є сприяння розвитку благодійності в Україні та залучення громадян до благодійності для розв'язання актуальних соціальних проблем суспільства шляхом:

- удосконалення податкового законодавства в частині визначення граничного розміру суми отриманої нецільової благодійної допомоги платником податку;

- забезпечення можливостей для надання безперешкодної допомоги учасникам акцій громадського протесту кінця 2013 - початку 2014 року, військовослужбовців, які перебувають в особливих умовах під час виконання конституційних обов'язків щодо захисту Вітчизни, працівників правоохоронних органів, що виконують свої державні функції при забезпеченні правопорядку в зоні ведення бойових дій та іншим категоріям осіб, щодо яких законодавством України передбачено заходи соціального захисту та забезпечення тощо;

- усунення окремих адміністративних обмежень щодо діяльності благодійних організацій, передбачених Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

3. Правові аспекти

Законопроектом вносяться зміни до Податкового кодексу України в частині щодо вирішення питань оподаткування осіб, які постраждали під час акцій протестів згідно із Законом України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей", військовослужбовців та інших осіб, визначених частиною першою статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і статтею 2 Закону України "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів", яка отримана ними під час виконання обов'язків в особливий період, визначений Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", інших категорій осіб, щодо яких законодавством України передбачено заходи соціального захисту та забезпечення, а також вирішення окремих адміністративних проблем, з якими зіштовхуються благодійні організації.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Податковий кодекс України, Закон України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" та інші нормативно-правові акти.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Зміни до законодавства, що пропонуються, у значній мірі полегшують адміністрування податку з доходів фізичних осіб, дозволять оперативно підвищити рівень благодійності не тільки з боку недержавних організацій, а й долучити до цього процесу громадян.

Внаслідок реалізації прийнятих норм очікується зменшення бюджетних витрат на утримання соціально незахищених верств населення, розв'язання актуальних соціальних проблем тощо.

 

Народні депутати України

Кириленко В. А.

Дзензерський Д. В.

Доній О. С.

Дерев'янко Ю. Б.

Шевченко А. В.

Мартинюк Л. С.

Долженков О. В.

Опрос