Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно стимулирования добровольного медицинского страхования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.06.2014 № 4164а
Дата рассмотрения: 25.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо стимулювання добровільного медичного страхування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Рівень фінансового забезпечення охорони здоров'я в Україні є досить низьким, що впливає на якість лікування та тривалість життя громадян. Так, частка державних витрат у структурі загальних витрат на охорону здоров'я в Україні складає лише близько 56 %, тоді як у країнах - членах ЄС - близько 76 %. Значна частка фінансування в Україні (близько 40 %) припадає на готівкові витрати населення за надання медичних послуг, а решта (близько 4 %) на добровільне медичне страхування та благодійну допомогу.

Враховуючи те, що підвищення державного фінансування галузі охорони здоров'я є проблемним внаслідок незадовільної економічної ситуації в державі, необхідно вишукувати інші шляхи залучення коштів до зазначеної галузі.

Значний інтерес у цьому плані становить ринок добровільного медичного страхування, який характеризується значною інвестиційною привабливістю, але водночас реально охоплює лише близько 3 % населення. Проте, за оцінками експертів навіть за такого рівня охоплення населення, вітчизняними страховиками протягом останніх п'ятьох років у галузь охорони здоров'я (медичне обладнання, транспорт, кол-центри тощо) інвестовано майже 600 млн. грн. При цьому, за даними компетентних державних органів, скарг від громадян або медичних закладів на роботу зазначених страховиків не надходило.

Як свідчать результати досліджень, значною перешкодою в розвитку добровільного медичного страхування є відсутність податкових заохочень, адже підприємства, на долю яких припадає оплата 4 1% страхових платежів, сплачують їх за рахунок чистого прибутку після оподаткування. Така ситуація щодо відсутності податкових преференцій для добровільного медичного страхування суттєво гальмує процес детінізації сектору медичних послуг та залучення ринкових механізмів фінансування галузі охорони здоров'я.

З огляду на викладене є необхідність внесення змін до Податкового кодексу України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблено з метою віднесення страхових платежів та інших витрат, які роботодавці здійснюють за добровільним медичним страхуванням, до витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, тобто з метою зменшення бази оподаткування роботодавця на розмір таких витрат.

Зокрема, пропонується шляхом внесення змін до відповідних положень Податкового кодексу України включити витрати добровільного медичного страхування до складу загальновиробничих і адміністративних витрат, витрат, пов'язаних з наданням послуг, витрат подвійного призначення, витрат, дозволених до включення до податкової знижки, а також врегулювати питання, пов'язані з визначенням розміру таких витрат для звітного податкового періоду. Крім того, проектом пропонується визначити поняття договору медичного страхування, за яким будуть надаватися зазначені податкові преференції.

3. Стан нормативно-правової бази для прийняття проекту акта

Нормативно-правова база для прийняття цього проекту складається з Конституції України, Податкового кодексу України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Включення витрат добровільного медичного страхування до складу витрат роботодавців призведе до зменшення бази оподаткування, що в свою чергу вплине на розмір надходження податків до державного бюджету із зазначеного джерела.

Разом з тим, водночас збільшиться розмір надходжень від оподаткування страхових платежів, що надходять до страховиків, а також оподаткування страхових виплат за фактичне лікування застрахованої фізичної особи, що відбуватиметься у медичних закладах при виплаті заробітної плати медичним працівникам.

Крім того, досвід інших країн (Грузія, Нідерланди) свідчить про те, що завдяки запропонованим змінам, інвестиції страхового ринку у галузі охорони здоров'я України у найближчі два роки після ухвалення цього закону можуть зрости до 2 - 2,5 млрд. грн., а за рахунок розвитку страхового ринку буде створено близько 5 тис. додаткових робочих місць.

Таким чином, реалізація проекту Закону фінансових витрат з Державного бюджету України не передбачає, оскільки зменшення розміру надходжень з одних джерел буде компенсовано за рахунок збільшення розміру надходжень з інших джерел.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття акта сприятиме розвитку системи добровільного медичного страхування в Україні, підвищить якість медичного обслуговування, створить законодавчу основу для запровадження ефективної системи соціального захисту роботодавцями своїх найманих працівників, утворить надійне джерело фінансування галузі охорони здоров'я, що в свою чергу дозволить знизити навантаження на державний бюджет України та сприятиме поліпшенню здоров'я населення України.

 

Народні депутати України

Дудка В. В.

Єремеєв І. М.

Журавський В. С.

Бахтеєва Т. Д.

Ілик Р. Р.

Ханенко С. М.

Шипко А. Ф.

Развадовський В. Й.

Опрос