Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно гуманизации ответственности за нарушение правил полетов и эксплуатации летательных аппаратов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.06.2014 № 4160а
Дата рассмотрения: 24.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо гуманізації відповідальності за порушення правил польотів та експлуатації літальних апаратів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Безперечно, недотримання правил польотів та експлуатації літальних апаратів призводить до значних матеріальних втрат, людських жертв та тяжких екологічних наслідків. І хоча чинним законодавством передбачено кримінальну відповідальність за такі правопорушення, однак окремі положення законодавства України, зокрема ст. 416 Кримінального кодексу України, вступають у протиріччя зі світовою практикою та порушують права людини.

Гуманізація кримінального законодавства є одним із важливих зобов'язань України перед Радою Європи. А тому на сьогодні існує доцільність часткової декриміналізації діянь, а також запровадження більш диференційованого підходу до вибору мір покарання за злочини. Так, наприклад, порівняльно-правові дослідження свідчать, що у таких країнах, як Польща або Швейцарія, кримінальне законодавство передбачає за умови відшкодування матеріальної шкоди державі застосування стимулюючих норм, зокрема, найменшої міри покарання або відмову держави від кримінального переслідування. Також доволі поширеними є практики, коли особа звільняється від кримінальної відповідальності за свої діяння в умовах виправданого ризику для досягнення значної суспільно корисної мети (насамперед, у військовій сфері).

Проект Закону розроблено з урахуванням положень Модельного Кримінального кодексу, а також позитивного міжнародного досвіду загалом та країн Європейського Союзу зокрема.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту.

Основним завданням законопроекту є гуманізація існуючих у законодавстві України санкцій за скоєння кримінальних правопорушень у сфері несення військової служби, а також сприяння адекватній підготовці військ в умовах забезпечення національної безпеки Української держави.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

У законопроекті шляхом внесення змін до Кримінального кодексу України пропонується нова редакція статті 416 цього Кодексу, що дозволить встановити більш диференційований підхід до вибору міри покарання за злочин, установити адекватний зв'язок між суспільно небезпечними діяннями, наслідками та відповідальністю, а також зменшити необґрунтовано завищену верхню межу санкцій, які на даний час порушують принцип пропорційності покарання, в межах норм Модельного Кримінального кодексу. Також пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею, нормами якої передбачаються підстави звільнення від кримінальної відповідальності за порушення правил польотів та експлуатації літальних апаратів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що стосуються предмета правового регулювання проекту Закону України, регулюються Конституцією України, Кримінальним кодексом України, Законом України "Про Збройні Сили України", Повітряним кодексом України, Гельсінським договором з відкритого неба від 24 березня 1992 р., Положенням про об'єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 р. N 1281, Положенням про використання повітряного простору України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. N 401, тощо.

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою необхідності внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону сприятиме підвищенню стандартів гуманізму щодо регулювання питання притягнення до відповідальності за скоєння правопорушень у сфері несення військової служби, а також сприятиме адекватній підготовці військ в умовах забезпечення національної безпеки Української держави.

 

Народний депутат України 

А. С. Путілов

Опрос