Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно уменьшения расходов населения при оформлении прав на землю

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.02.2014 № 4152
Дата рассмотрения: 17.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення витрат населення при оформленні прав на землю"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Пунктом 82.3 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12 березня 2013 року N 128, уряду та керівникам центральних органів виконавчої влади доручено забезпечити "скасування плати за внесення відомостей до державних реєстрів, інших інформаційних баз, що використовуються для надання адміністративних послуг".

Наразі на громадян все ще покладається надмірний фінансовий та бюрократичний тягарі при наданні цілого ряду адміністративних послуг. Особливе занепокоєння викликає ситуація, яка виникла при наданні адміністративних послуг пов'язаних із оформленням прав на земельні ділянки, зокрема сільськогосподарського призначення у сільській місцевості.

Велика кількість власників земельних ділянок, часто люди похилого віку та із незначним рівнем доходів, змушені сплачувати значні кошти за отримання документів пов'язаних із отриманням у власність земельних ділянок. Так, за проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно стягується державне мито розміром 119 гривень. Запровадження мита є надмірним тягарем для власників невеликих земельних ділянок і немає за собою належного соціально-економічного обґрунтування. Також з громадян стягується значна плата за отримання відомостей із Державного земельного кадастру, хоч собівартість таких послуг після запровадження електронної версії кадастру значно знизилась.

Неприпустимою є також ситуація, коли при спадкуванні земельних ділянок сільськогосподарського призначення стягується податки, що часто співмірні із вартістю таких земельних ділянок. Значний податок при спадкуванні сільськогосподарських земель призводить до того, що спадкоємці відмовляються оформлювати на себе земельні ділянки. Це, в свою чергу, призводить до накопичення в Україні без господарських земель та значних економічних страт для всієї країни. За оперативними даними Держземагенства України, на сьогоднішній день по 375 тис. померлих власниках земельних часток (паїв) спадщина не переоформлена, тобто приблизно 1,5 млн. га сільськогосподарських угідь, фактично не мають господаря. Податкове навантаження при спадкуванні земельних ділянок повинно бути мінімізованим.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний законопроект роздроблений з метою зниження витрат населення при набутті права власності на земельні ділянки.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується відмінити або знизити вартість окремих адміністративних послуг та бази оподаткування пов'язаної з оформленням прав на землю.

4. Правові аспекти

У цій сфері діють такі нормативно-правові акти: Закон України "Про Державний земельний кадастр", Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закон України "Про оцінку земель", Декрет Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Для реалізації проекту необхідно передбачити додаткові кошти у Державному бюджеті на 2014 рік. Обсяг та джерела додаткового фінансування повинен бути визначений Кабінетом Міністрів України при поданні відповідних змін до Закону України "Про державний бюджет на 2014 рік".

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить знизити витрати населення на оформлення прав на землю. Очікується, що в Україні знизиться приріст площі земельних часток (паїв), по яких спадщина не переоформлена.

 

Народні депутати України:

Пилипенко В. П. (посв. N 371)

Кулініч О. І. (посв. N 370)

Опрос