Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно урегулирования отдельных вопросов рынка ликеро-водочных изделий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.06.2014 № 4151а
Дата рассмотрения: 23.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань ринку лікеро-горілчаних виробів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект розроблено з метою посилення відповідальності за незаконне виготовлення, використання або збут алкогольних напоїв та марок акцизного податку, зменшення адміністративних бар'єрів для ведення бізнесу з виробництва лікеро-горілчаних напоїв та удосконалення нормативного регулювання виробництва та обігу марок акцизного податку.

Так, на сьогодні чинним законодавством відповідальність за виробництво та реалізацію алкогольних напоїв з порушенням норм чинного законодавства не відповідає реаліям галузі та економіки країни, що становить загрозу для здоров'я і життя громадян та наносять суттєві збитки державі.

Санкції щодо тих чи інших правопорушень у цій сфері не змінювалися ще з 2000 року, що призводить до неефективності боротьби із злочинами проти незаконного виробництві і обігу алкогольних напоїв, спирту, марок акцизного збору.

Так, за період 2000 - 2014 років суттєво зросли ставки акцизного податку на алкогольні напої (зокрема, ставка акцизного податку на горілку та зросла з 16 грн. за 1 л 100 % спирту до 56,42 грн. за 1 л 100 % спирту), зросла вартість спирту, вартість ліцензії на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв, збільшено мінімальну ціну на алкогольні напої тощо.

Разом з тим, розмір штрафних санкцій залишався незмінним.

Так, наприклад, мінімальний штраф за оптову торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії становить 1700 грн., а за виробництво алкогольних напоїв без ліцензії - 8500 гривень. Фальсифіковані алкогольні напої можна зберігати чи реалізовувати з мінімальним розміром штрафу 1700 гривень.

Якщо взяти до уваги, що вартість оптової ліцензії на реалізацію алкогольних напоїв сьогодні встановлена на рівні 500000 грн., а мінімальна роздрібна ціна пляшки горілки 0,5 л становить 30,10 грн., то стане зрозуміло, що відповідальність, яка встановлена чинним законодавством за порушення є недостатньою.

Ситуація, яка склалася в Україні із незаконним обігом алкогольних напоїв, зобов'язує постійно відшукувати нові шляхи протидії, визначати ефективні заходи до скорочення попиту та пропозиції на алкогольні напої, виготовлені поза контролем держави та без сплати податків.

Тому, особливо актуальним є на сьогодні посилення відповідальності за злочини у сфері обігу алкогольних напоїв.

Крім того слід зазначити, що нинішній порядок регулювання виробництва та обігу марок акцизного податку, передбачений частиною четвертою статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", безпідставно обмежив в обігу алкогольні напої, які придатні для споживання та з яких сплачені податки до державного бюджету поставивши в залежність обіг готової продукції від наклеєної на неї марки акцизного податку.

Законом передбачена заміна на маркованій продукції марок акцизного попереднього зразка на марки нового зразка. Така норма суперечить Господарському та Податковому кодексам України, адже марки може отримати лише платник податку (виробник або імпортер), а продукція через рік вже належатиме суб'єктам торгівлі.

Намагання розробити порядок такого обміну, який мав би видати Кабінет Міністрів України зайшло в глухий кут через неможливість виконання норм закону щодо порядку обміну марок акцизного податку на практиці.

Також проектом пропонується скасувати додатки до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв видання яких передбачено частиною восьмою статті 3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" враховуючи, що додаток до ліцензії містить перелік знаків для товарів і послуг, які суб'єкт господарювання може використовувати у виробництві алкогольних напоїв на підставі прав власності на знаки для товарів і послуг, або на підставі рішень про прийняття заявок на реєстрацію знаків для товарів і послуг (на період до видачі свідоцтв на знаки для товарів і послуг), або на підставі дозволів інших власників знаків для товарів і послуг (якщо такі знаки зареєстровані після введення в дію цього Закону). Зміни або доповнення до додатка до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв вносяться органом, який видав ліцензію, протягом трьох робочих днів відповідно до заяви суб'єкта господарювання або власника знака для товарів і послуг та визначеного цим Законом порядку.

Так, статтею 492 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) передбачено, що торговельною маркою може бути будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.

Статтею 420 ЦКУ передбачено, що торговельні марки (знаки для товарів і послуг) є об'єктами інтелектуальної власності.

Згідно з частиною 1 статті 494 ЦКУ та пункту 3 статті 5 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" право власності на знак засвідчується свідоцтвом.

Відповідно до пункту 4 статті 16 вищевказаного Закону використанням торговельного знака визнається: нанесення його на будь-який товар, для якого знак зареєстровано, упаковку, в якій міститься такий товар, вивіску, пов'язану з ним, етикетку, нашивку, бирку чи інший прикріплений до товару предмет, зберігання такого товару із зазначеним нанесенням знака з метою пропонування для продажу, пропонування його для продажу, продаж, імпорт (ввезення) та експорт (вивезення); застосування його під час пропонування та надання будь-якої послуги, для якої знак зареєстровано; застосування його в діловій документації чи в рекламі та в мережі Інтернет.

Таким чином, набуття права інтелектуальної власності на знак для товарів та послуг засвідчується свідоцтвом. Даним свідоцтвом власнику надається виключне право користування і розпорядження торговельною маркою на свій розсуд. Тобто лише власник знаку для товарів та послуг має право здійснювати з нею будь-які цивільно-правові дії (угоди), які не суперечать чинному цивільному законодавству.

Слід зазначити, що на один вид і назву продукції, наприклад горілка "Пшенична", може бути зареєстровано до десяти торгових знаків, які використовуються для маркування цієї продукції. Наприклад, жовтий колосок, блакитне небо, копна сіна тощо, інші зображення чи слова, які наносяться на етикетку чи на пляшку. Також може бути ця ж горілка "Пшенична", але вже "Пшенична хмільна" чи "Пшенична кристальна" тощо. Усі ці зображення, малюнки, слова, стилізовані зображення, які використовуються для зображення продукції мають обов'язково бути внесені у додаток до ліцензії. Не внесення до додатку до ліцензії будь-якої позначки розцінюється представниками контролюючих органів як виробництво алкогольного напою без ліцензії.

Крім того, процес внесення змін до додатка до ліцензій займає близько 30 календарних днів, а не 3 календарні дні, як задекларовано в Законі N 481.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту є посилення відповідальності за незаконне виготовлення, використання або збут алкогольних напоїв та марок акцизного податку, зменшення адміністративних бар'єрів для ведення бізнесу з виробництва лікеро-горілчаних напоїв і виноробної продукції та удосконалення нормативного регулювання виробництва та обігу марок акцизного податку.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України, Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" тощо.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено:

- без зауважень з Міністерством аграрної політики та продовольства;

- із зауваженнями, які враховано, з Міністерством юстиції України та Міністерством економічного розвитку і торгівлі;

- із зауваженнями, які враховано частково, з Міністерством доходів і зборів України.

6. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери та не потребує узгодження із уповноваженими представниками всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Збільшення розміру штрафних санкцій сприятиме збільшення надходжень до державного бюджету за рахунок, вдосконалити державний механізм протидії злочинам у сфері обігу алкоголю. Прийняття законопроекту також сприятиме зменшення адміністративних бар'єрів для ведення бізнесу з виробництва лікеро-горілчаних напоїв.

 

Міністр фінансів України

О. Шлапак

Опрос