Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно содействия социально-экономическому развитию регионов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.02.2014 № 4151
Дата рассмотрения: 17.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо сприяння соціально-економічному розвитку регіонів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Місцеві бюджети відчувають постійний брак коштів, особливо для розвитку соціальної інфраструктури. Основними факторами недостатності надходжень коштів до місцевих бюджетів є: низький рівень інвестування в інфраструктуру орендарями земель, недостатній обсяг державних програм щодо підтримки села. Ці фактори породжують соціально-демографічну кризу, в якій соціальна структура сіл занепадає. І це при тому, що аграрний комплекс має провідне значення для розвитку економіки нашої держави.

Тому існує необхідність забезпечити фінансування місцевих бюджетів за рахунок вигодонабувачів економіки сільської місцевості, котрими, у першу чергу, є орендарі земельних ділянок.

Разом з тим, покладаючи на сільгосппідприємства додаткове соціальне навантаження, держава має гарантувати створення відповідних умов для його реалізації. З цією метою, слід забезпечити стабільність податкового навантаження на галузь та продовжити дію спеціального режиму оподаткування для АПК до 2025 року, запровадивши мораторій на зміни, що звужують обсяг прав аграріїв у сфері оподаткування. Це дозволить підвищити інвестиційну привабливість сільського господарства та призведе до збільшення рівня зайнятості та заробітної плати у галузі. Наразі середня заробітна плата у сільському господарстві на третину менша від середньої заробітної плати по країні і є найнижчою серед усіх інших галузей економіки.

Тому сільське господарство надалі потребує стабільності податкового регулювання, особливо на тлі практично повної відсутності прямих бюджетних дотацій. Так, у ЄС, США та Росії прямі дотації коливаються від 10 % до 20 % валової доданої вартості сільського господарства, тоді як в Україні цей показник складає менше 1 %. Стабільна та прогнозована податкова політика забезпечить спрямовання грошей на розвиток села.

2. Мета та завдання прийнятого законопроекту

Метою прийняття вказаного проекту Закону України є правове врегулювання питань, пов'язаних з соціально-економічним розвитком сільських територій.

Прийняття цього законопроекту надасть можливість підвищити щорічні доходи місцевих бюджетів на 2,3 млрд. грн., які можуть бути спрямовані на розбудову інфраструктури сіл.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Підрозділу 10 Розділу XX та змінити пункт 4 статті 2 Розділу XIX Податкового кодексу України. Запропоновані зміни тимчасово, до 1 січня 2025 року, вводять в систему місцевих зборів - збір на соціально-економічний розвиток регіонів.

Збір на соціально-економічний розвиток регіонів - це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету і використовуються на витрати бюджету розвитку: соціально-економічний розвиток регіонів; виконання інвестиційних програм (проектів); будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального господарства; будівництво газопроводів та газифікацію населених пунктів; збереження та розвиток історико-культурних місць України та заповідників тощо.

Об'єктом оподаткування збором є землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що перебувають у користуванні суб'єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), їх відокремлених підрозділів.

Базою оподаткування збором є площа земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що перебувають у користуванні суб'єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), їх відокремлених підрозділів.

Платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці), їх відокремлені підрозділи, які є користувачами земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Ставка збору становить 100 гривень на рік із одного гектара об'єкта оподаткування.

4. Стан нормативно-правової бази

У цій сфері діють такі нормативні акти (зі змінами та доповненнями): Податковий кодекс України від 02.02.2014 р., Бюджетний кодекс України від 21.06.2001 р., Земельний кодекс України від 25.10.2001 р., Закон України "Про оренду землі" від 06.10.98 р., Закон України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004 р. тощо.

Прийняття проекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету.

6. Прогноз результатів

Затвердження і практична реалізація Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо сприяння соціально-економічному розвитку регіонів)" збільшить щорічні доходи місцевих бюджетів України на 2,3 млрд. грн., дозволить місцевим радам планувати на довгостроковий період надходження до місцевих бюджетів та сприятиме залученню інвестицій у розвиток соціальної інфраструктури села.

 

Народні депутати України:

Пилипенко В. П. (посв. N 371)

Кулініч О. І. (посв. N 370)

Опрос