Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О телевидении и радиовещании" (относительно определения понятия национального аудиовизуального продукта и наполнения им теле-, радиоэфиров)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.02.2014 № 4143
Дата рассмотрения: 14.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про телебачення та радіомовлення" (щодо визначення поняття національного аудіовізуального продукту та наповнення ним теле-, радіоефірів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Основною метою, з якою вносяться зміни до Закону України "Про телебачення та радіомовлення", є уточнення поняття національного аудіовізуального продукту, регламентування вживання української мови в теле-, радіоефірах та чітке встановлення пропорцій між продуктом іноземного виробництва, виробництва країн, що підписали Конвенцію про транскордонне телебачення, та національним аудіовізуальним продуктом, що транслюються ліцензіатами у період з 07.00 до 23.00.

Так, у ч. 1 статті 1 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" визначено поняття національний аудіовізуальний продукт - програми, фільми, аудіовізуальні твори, вироблені фізичними або юридичними особами України. Визначення цього терміна не розкриває точного поняття національного аудіовізуального продукту, адже те, що він вироблений фізичними чи юридичними особами України, не дає змоги вважати його 100 % національним, бо досить часто такий продукт транслюється недержавною мовою.

Стосовно встановлення пропорцій між українськими та іноземними програмами: то Законом передбачено, що програми європейського виробництва повинні становити не менш як 80 відсотків, у тому числі не менш як 50 відсотків - програми українського виробництва. Перше, не визначено, що таке програми європейського виробництва: це програми, що вироблені країнами Європейського Союзу, чи це програми, що вироблені країнами, географічно розташованими в Європі, чи ще щось інше? Друге, не уточнюється питоме наповнення ефіру програмами українського виробництва: 50 % від програм європейського виробництва чи від загального обсягу мовлення?

Саме тому, для внесення прозорості в термінологію, для того, щоб Закон максимально відображав сутність понять, відповідав потребам громадян України та захищав національні інтереси українців у теле-, радіоефірах, необхідне відповідне внесення змін до Закону України "Про телебачення та радіомовлення".

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про телебачення та радіомовлення" (щодо визначення поняття національного аудіовізуального продукту та наповнення ним теле-, радіоефірів)" спрямований на забезпечення реалізації прав споживача на 100 % національний інформаційний продукт.

Основним завданням прийняття вказаного законопроекту є збільшення національного аудіовізуального продукту в інформаційному просторі шляхом визначення у термінології ознак, за яких цей продукт вважатиметься 100 % національним.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Проектом Закону передбачається внести зміни до положень Закону України "Про телебачення і радіомовлення":

1. У статті 1 доповнити визначення "національний аудіовізуальний продукт" словами: "які транслюються, озвучуються або перекладаються українською мовою на 100 % (в т. ч. синхрони та ін.)", тим, самим конкретизуючи, що за наявності саме таких ознак зазначений продукт вважатиметься національним.

2. У частині 4 статті 28 "програми українського виробництва" замінити словами "національний аудіовізуальний продукт", адже в законі не визначено, які саме програми слід зачисляти до програм українського виробництва.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується врегулювати у законопроекті, регулюються:

Конституцією України та Законом України "Про телебачення і радіомовлення".

Прийняття проекту Закону України не потребує змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із Державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Внесення відповідних змін до Закону України "Про телебачення та радіомовлення" забезпечить наявність 100 % національного аудіовізуального продукту в інформаційному просторі, що сприятиме культурному та духовному розвитку українців.

 

Народні депутати України 

І. М. Мірошниченко
О. Б. Мирний

Опрос