Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 67 Закона Украины "О нотариате" (относительно перечня документов, необходимых для оформления права на наследство)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.02.2014 № 4139
Дата рассмотрения: 13.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до статті 67 Закону України "Про нотаріат" (щодо переліку документів, необхідних для оформлення права на спадщину)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Закон України "Про нотаріат" встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату, визначає сфери суспільних відносин для вчинення нотаріальних дій, регулює діяльність державних та приватних нотаріальних контор. Главою 7 цього Закону визначено основоположні засади вчинення нотаріальних дій до спадкоємців під час прийняття права на спадщину та видачі відповідних свідоцтв.

Однак, зазначені положення законодавства є досить недосконалими, оскільки переважна більшість спадкоємців під час оформлення права на спадщину стикаються з цілим рядом проблем саме у нотаріальних конторах. Зокрема, по-перше, через значні навантаження на державних нотаріусів, для того, щоб потрапити до них на прийом, особи змушені проводити багато часу у довгих чергах, записуючись у відповідні "реєстри" майже серед ночі. Очевидно, що потрапити до нотаріуса вдається мінімум за два тижні, а то й через кілька місяців, а прийом веде, як правило, лише один нотаріус.

По-друге, недосконале транспортне сполучення між населеними пунктами зумовлює складнощі доступу населення, особливо сільського, до нотаріальних контор, які розташовані у районних центрах, тому спадкоємцям доводиться декілька разів змінювати маршрутний транспорт та долати по 30 - 50 км, для того, щоб отримати консультацію нотаріуса.

По-третє, існують непоодинокі випадки ненадання нотаріусом в повному обсязі інформації щодо кількості довідок для вчинення нотаріальних дій, тобто під час чергового прийому спадкоємцям повідомляється про потребу подання додаткової довідки. Додатковим проблемним питанням залишається усний характер роз'яснень нотаріуса стосовно деяких документів, що призводить до неправильного розуміння спадкоємцем їх змісту. За таких обставин, відвідання спадкоємцями нотаріальної контори носить періодичний характер, а оформлення права на спадщину триває роками.

Отже, у кожному індивідуальному випадку оформлення права на спадщину кількість документів і довідок збільшується, а їх зміст суттєво відрізняється, що в свою чергу призводить до дублювання, нечіткостей та різночитань з боку як самих нотаріусів, так і спадкоємців. Тому для врегулювання вищевикладених проблем необхідно піти шляхом прийняття положень, які б регламентували обов'язок нотаріусів письмово повідомляти про перелік документів, які необхідно подати спадкоємцем для оформлення права на спадщину.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є спрощення процедури отримання спадкоємцями свідоцтва про право на спадщину шляхом закріплення на законодавчому рівні обов'язку нотаріусів, у день подачі спадкоємцями заяви про прийняття спадщини, надавати їм засвідчений його особистим підписом і печаткою перелік документів (довідок), які згідно вимог чинного законодавства України, подаються нотаріусу для отримання відповідного свідоцтва.

Відповідні законодавчі ініціативи пропонується внести до статті 67 Закону України "Про нотаріат".

3. Стан нормативно-правової бази

У зазначеній сфері діють такі законодавчі акти: Конституція України, Цивільний кодекс України, Податковий кодекс України, Земельний кодекс України, Закони України "Про нотаріат", "Про засади запобігання і протидії корупції", інші нормативно-правові акти та міжнародні договори України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту закону не призведе до додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

5. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Реалізація положень законопроекту:

1) спростить процедуру отримання спадкоємцями свідоцтва про право на спадщину;

2) унеможливить різно-розуміння змісту документів та довідок, які подаються нотаріусу для вчинення нотаріальних дій;

3) сприятиме підвищенню об'єктивності та неупередженості діяльності нотаріусів;

4) зменшить професійну завантаженість на працівників нотаріальних контор.

 

Народний депутат України 

Т. Я. Слюз

Опрос