Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно создания условий для размещения государственного заказа на промышленную продукцию среди отечественных производителей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.06.2014 № 4134а
Дата рассмотрения: 19.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо створення умов для розміщення державного замовлення на промислову продукцію серед вітчизняних виробників)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Внаслідок погіршення зовнішньої кон'юнктури та падіння промислового виробництва протягом останніх років в Україні загострюються економічні та соціальні проблеми. Водночас, досі не ефективно використовується такий потужний інструмент стимулювання економіки як державні закупівлі та державне замовлення на продукцію вітчизняного індустріально-промислового комплексу. Багато країн під час економічної кризи для стимулювання економічної активності застосовують тимчасові обмеження на придбання товарів іноземного виробництва за державні кошти, тим самим підтримуючи вітчизняну економіку. На веб-сайті незалежної організації Global Trade Alert, що відстежує нові заходи у торговельній політиці у всьому світі, міститься інформація про кілька десятків прийнятих подібних заходів в таких країнах, як Австралія, Бразилія, Індія, Індонезія, Іспанія, Казахстан, Канада, Китай, Корея, Сполучені Штати і Франція. Наприклад, у США в 2009 році палата представників прийняла закон про пакет фінансових стимулів. Згідно закону, для реалізації всіх проектів, фінансування яких буде здійснюватися в рамках антикризового плану, повинні закуповуватися товари лише американського виробництва (100 % місцева складова). Закупівля іноземної продукції допускається лише у разі, якщо продукція відповідної якості не виробляється у США у достатньому обсязі, або закупівля вітчизняної продукції призводить до збільшення вартості проекту більш ніж на 25 %. У ЄС Директивою N 17 дозволено установам, що діють у водному, енергетичному, транспортному та поштовому секторах, відхиляти тендерні пропозиції на підставі того, що продукція вироблена за межами Європейського Союзу у країнах, з якими відсутні двосторонні договори про доступ до ринку державних закупівель (ст. 58).

В Україні формування державного замовлення відбуваються за загальними правилами державних закупівель, які не передбачають можливості у замовників надавати перевагу для продукції вітчизняного індустріально-промислового комплексу. Частка товарів іноземного виробництва, на придбання яких були укладені договори для закупівлі товарів за державні кошти, у 2013 році перевищили 15 %.

Орієнтація державного замовлення на вітчизняного виробника з урахуванням міжнародного досвіду дозволить зберегти робочі місця у вітчизняному індустріально-промисловому комплексі.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою прийняття закону є створення умов для розміщення державного замовлення на промислову продукцію серед вітчизняних виробників, визначення на законодавчому рівні заходів державного регулювання у сфері державного замовлення для пом'якшення кризових явищ у індустріально-промисловому комплексі України.

Законопроектом пропонується внести зміни до закону України "Про здійснення державних закупівель".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акту.

Для розв'язання існуючої проблеми необхідно, з урахуванням світового досвіду, передбачити у чинному законодавстві механізми, якім б дозволити у разі потреби застосовувати спеціальний режим розміщення державного замовлення на обсяг продукції вітчизняного індустріально-промислового комплексу.

Для створення відповідних правових засад необхідно:

- Визначити критерії для віднесення товарів до категорії "товарів вітчизняного виробництва". Пропонується визначити, що країною походження товару вважається країна, в якій товар було повністю виготовлено або піддано достатній переробці.

- Надати право Кабінету Міністрів визначати перелік промислових товарів, які закуповуються виключно у вітчизняних товаровиробників.

- Надати право Кабінету Міністрів визначати перелік державних інфраструктурних проектів у сфері транспорту, енергетики, міської інфраструктури, кошти для реалізації яких можуть використовуватися для закупівлі товарів виключно вітчизняного виробництва. Використання зазначених коштів на закупівлю товарів іноземного походження допускається у випадку, якщо продукція відповідної якості не виробляється в Україні у достатньому обсязі.

- Надати право Кабінету Міністрів при здійсненні державних закупівель для певних груп промислових товарів встановлювати понижуючий коефіцієнт для товарів іноземного походження (до 15 %).

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що відносяться до предмета правового регулювання законопроекту, регламентуються Законом України "Про здійснення державних закупівель".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не впливає на доходи та видатки Державного і місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Прийняття запропонованих змін до законодавства сприятиме створенню ефективного механізму підтримки вітчизняного виробника при формуванні державного замовлення та здійсненні державних закупівель.

Реалізація запропонованих заходів дасть змогу посилити мультиплікативний ефект від реалізації державних інфраструктурних проектів, пом'якшити наслідки економічної кризи для вітчизняної економіки, запобігти зростанню безробіття, скороченню доходів населення та бюджету.

 

Народний депутат України 

С. Ф. Кальцев

Опрос