Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 2 Закона Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно особенностей закупок сельскохозяйственной продукции на организованном аграрном рынке)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.06.2014 № 4132а
Дата рассмотрения: 19.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" (щодо особливостей закупівель сільськогосподарської продукції на організованому аграрному ринку)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України" регулюється діяльність Аграрного фонду як державної спеціалізованої бюджетної установи, яка здійснює на організованому аграрному ринку України (Аграрній біржі) товарні та фінансові інтервенції із використанням найкращої кон'юнктури біржового ринку.

З метою забезпечення продовольчої безпеки Аграрний фонд формує державний інтервенційний фонд шляхом фінансових інтервенцій, заставних, форвардних і ф'ючерсних закупівель.

Торги на товарній біржі відповідають принципам, закладеним у процедури закупівель в розумінні проекту Закону України "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція). Відповідно до частини третьої статті 281 Господарського кодексу України біржовими торгами є торги, що публічно і гласно проводяться в торговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до реалізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі. Таким чином, торги на біржі є гласними, публічними, передбачають рівноправність учасників та застосування ринкових цін.

Формування державного інтервенційного фонду також передбачає закупівлю Аграрним фондом послуг із зберігання, перевезення, переробки та страхування об'єктів державного цінового регулювання у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Законом України "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція) на Аграрний фонд покладається обов'язок застосовувати спеціальні процедури закупівель при здійсненні функцій, покладених на нього спеціальним законом.

Проте, процес проведення закупівельних процедур є досить розтягнутим у часі. У зв'язку із позитивною динамікою цін на об'єкти державного цінового регулювання такі зволікання призводять до перевитрат державних коштів, з одного боку, та підвищують ризик неформування інтервенційного фонду, з іншого.

Крім того, норми Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" конкурують з нормами Закону України "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція), а саме: механізм проведення процедур закупівлі передбачає визначення лише одного переможця торгів, тоді, як забезпечення продовольчої безпеки населення передбачає залучення значної кількості суб'єктів господарювання.

Зберігання закуплених до державного інтервенційного фонду об'єктів державного цінового регулювання здійснюється в усіх областях, містах, селах, селищах, що потребує не одного зберігача, а значної їх кількості у розрізі регіонів.

Разом з тим закупівля об'єктів державного цінового регулювання здійснюється на Аграрній біржі (умови конкурсу зберігаються) на умовах франко-склад, тобто вже на сертифікованих складах.

При цьому, не Аграрний фонд, а товаровиробники, які мають намір продати об'єкти державного цінового регулювання до державного інтервенційного фонду, самі вибирають найближчий сертифікований зерновий склад для зберігання з метою мінімізації затрат на перевезення.

Відповідно при здійсненні на елеваторі навантаження, розвантаження об'єктів державного цінового регулювання ці операції може здійснювати безпосередньо елеватор, а не будь-який інший переможець торгів.

Також Аграрний фонд здійснює переробку зерна на борошно з подальшою його реалізацією та оплатою наданих послуг підприємствам України.

Надання таких послуг переробки підпадає під сферу дії Закону України "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція), механізм проведення закупівельних процедур, якої передбачає лише одного постачальника в межах України. Але переробка борошна здійснюється в усіх областях, містах, селах, селищах України, що потребує залучення значної кількості підприємств-переробників.

Попередній нормативний акт, що регулював здійснення закупівель за державні кошти (Закон України "Про здійснення державних закупівель" від 01 червня 2010 року N 2289-VI), передбачав, що сфера його регулювання не розповсюджується на здійснення закупівель Аграрним фондом послуг, закупівлю яких Аграрний фонд здійснює відповідно до завдань, покладених на нього Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України".

Враховуючи вищевикладене, у разі прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція) Аграрний фонд зможе виконувати покладені на нього функції з метою забезпечення продовольчої безпеки населення.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою прийняття зазначеного законопроекту є спрощення процедури закупівлі Аграрним фондом товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України".

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють закони України "Про державну підтримку сільського господарства України" та "Про здійснення державних закупівель" (нова редакція).

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту, як і його реалізація, не потребує додаткових фінансових витрат з державного та місцевих бюджетів України.

5. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту забезпечуватиме нормальні умови функціонування ринку сільськогосподарської продукції.

 

Народні депутати України

ВАЩУК К. Т.

ЯЦЕНКО А. В.

ЛАБАЗЮК С. П.

ДОНІЙ О. С.

МАРТИНЯК С. В.

МИРНИЙ О. Б.

КОРНІЙЧУК О. О.

САБІЙ І. М.

Опрос