Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 288 Налогового кодекса Украины относительно урегулирования вопроса установления арендной платы для отдельных категорий землепользователей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.06.2014 № 4126а
Дата рассмотрения: 19.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 288 Податкового кодексу України щодо врегулювання питання встановлення орендної плати для окремих категорій землекористувачів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Набрання чинності Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (N 1166-VII від 27.03.2014), зокрема, пунктом 28 цього Закону, спричинило хвилю занепокоєння серед сільських жителів, які є орендарями сільськогосподарських земель та займаються на цих землях городництвом, садівництвом, вирощуванням багаторічних трав для сінокосіння.

Каталізатором для масових звернень громадян стало передбачене пунктом 28 згаданого Закону внесення змін до Податкового кодексу України, за якими вставлено мінімальну орендну плату за землю у розмірі у 3 % від нормативної грошової оцінки. При цьому в попередній редакції за землі, що відносяться до ріллі, сіножатей та пасовищ мінімальна орендна плата становила 0,1 % нормативної грошової оцінки, за землі під багаторічними насадженнями - 0,03 % такої оцінки.

Таким чином, орендна плата за землі, що відносяться до ріллі, сіножатей та пасовищ зросла в 30 разів, а за землі під багаторічними насадженнями - в 100 разів. Таке зростання є катастрофічним для малих орендарів - фізичних осіб, що орендують по декілька соток землі сільськогосподарського призначення (до 2 га), по суті, для ведення особистого селянського господарства. До того ж, в багатьох випадках йдеться про ділянки, що складаються з глинистих ґрунтів, та які вимагали розкорчовування, поливу тощо, що здійснювалися орендарями впродовж багатьох років із врахуванням норм екології та стандартів належного землекористування.

Враховуючи зусилля, вкладені людьми в орендовані ними невеличкі ділянки для городництва й садівництва, значні строки рентабельності багаторічних насаджень (15 років і більше), а також враховуючи ризики відмови громадян від користування землею із подальшим забур'яненням ділянок, відсутністю належного землекористування та відповідних скорочень надходжень до бюджету, вважаємо за доцільне повернути для малих землекористувачів мінімальний розмір орендної плати за землі сільськогосподарського призначення до рівня, що існував до набрання чинності Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний проект Закону розроблений з метою захисту інтересів малих землекористувачів, що орендують земельні ділянки сільськогосподарського призначення, сукупним розміром до 2 га, шляхом зниження для них мінімальної орендної плати за землю, стимулювання належного землекористування та забезпечення відповідних надходжень до бюджету.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом встановлюється, що для земель сільськогосподарського призначення, наданих в оренду одній особі, сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари, мінімальний розмір орендної плати не може бути меншим від розміру земельного податку, встановленого Розділом XIII Податкового кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавчі акти, які стосуються цієї сфери: Податковий кодекс України, Земельний кодекс України, Закони України "Про особисте селянське господарство", "Про оцінку земель" та інші.

Прийняття цього Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття законопроекту не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту забезпечить соціальну захищеність сільських жителів, які є орендарями сільськогосподарських земель та займаються на цих землях городництвом, садівництвом, вирощуванням багаторічних трав для сінокосіння, стимулюватиме розвиток ефективного землекористування, поліпшення якості земель, наданих в оренду малим землекористувачам, а також забезпечить безперебійність наповнення бюджету за рахунок сплати орендарями відповідних платежів.

 

Народні депутати України

Пилипенко В. П.и Пил

Кулініч О. І.N 370

Опрос