Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно введения в эксплуатацию объектов недвижимого имущества, построенных без разрешения на выполнение строительных работ

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.02.2014 № 4126
Дата рассмотрения: 19.05.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо введення в експлуатацію об'єктів нерухомого майна збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Протягом 3 років в Україні триває "будівельна амністія", яка передбачає спрощення системи введення в експлуатацію самовільно побудованих індивідуальних житлових будинків і об'єктів I - II категорій складності. Однак, у зв'язку з останніми змінами діючого законодавства має місце неоднозначне тлумачення деяких його норм та вимог. Зокрема йдеться про індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно, збудовані без дозволу у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року.

Законом "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено: що за результатами технічного обстеження приймаються в експлуатацію індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року.

У Порядку прийняття в експлуатацію "самобуду" наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року N 95, який набрав чинності 29 квітня 2013 року, зазначено, що технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорта. Крім цього, Порядком встановлено, що замовник окрім технічного паспорту будинку подає ще звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно);

Тобто, технічне обстеження зазначених будівель проводиться уповноваженою на це особою підчас технічної інвентаризації об'єкта, за результатами якої складається технічний паспорт, в якому зазначається характеристика будинку (назва об'єкта, рік побудови, площа та поверховість будинку, опис основних конструктивних елементи будинку ( фундамент, стіни, покрівля, перекриття тощо), а також надається висновок про технічний стан будинку, з метою оформлення на нього права власності.

Разом із тим на практиці інспекційні органи вимагають інформацію про звіт аргументуючи це тим, що так вказано у пункті 6 Декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Слід врахувати те, що відповідно до Законів України "Про архітектурну діяльність", "Про регулювання містобудівної діяльності", постанови Кабінету Міністрів України N 554 від 23 травня 2011 р. технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта мають проводити лише виконавці, які одержали відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Відтак, усі власники індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно, збудованих у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року, маючи технічний паспорт БТІ (фактично це є висновок про технічний стан будівлі), не можуть скористатися "будівельною амністією" і повинні, після 29.04.2013 року (дата набрання чинності Порядку) за величезні кошти замовляти послуги комерційних фахівців (державних немає) для проведення технічного обстеження об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації.

Варто звернути увагу на те що, якщо людина побудувала індивідуальний житловий (дачний) будинок і багато років у ньому проживає, то вона і надалі буде там проживати незалежно від висновку про відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації.

Слід зазначити і те що, якщо житловий будинок не введено в експлуатацію, це позбавляє його власника можливості проведення будь-яких юридичних операцій і, у даному випадку, втрачає держава так як будинок юридично неоформлений. Окрім того, слід відмітити: з будинку не введеного в експлуатацію податок на нерухомість не сплачується.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою законопроекту є спрощення прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно, збудованих без дозволу у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011. Для досягнення зазначеної мети пропонується пролонгувати до 31 грудня 2015 року дію спрощеного механізму прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків тощо, що були побудовані до початку дії декларативного принципу в будівництві.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, N 34, ст. 343) в частині прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно, збудованих без дозволу у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року, а також до Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122) та Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, N 46, ст. 411) в частині притягнення до відповідальності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

- Кодекс України про адміністративні правопорушення;

- Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності";

- Закон України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".

Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів, не передбачених раніше прийнятими Законами.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо введення в експлуатацію об'єктів нерухомого майна)" знизить рівень адміністративного гальмування вирішення відповідного питання та реально спростить процедуру легалізації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно, збудованих без дозволу у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року, зніме соціальне напруження серед відповідної категорії громадян та значно заощадить кошти і час громадян та, певною мірою, збільшить надходження до державного бюджету.

 

Народний депутат України

М. І. Дмитрук

Опрос