Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский кодекс Украины (относительно уточнения понятия "предпринимательская деятельность непредпринимательских обществ и учреждений")

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.06.2014 № 4124а
Дата рассмотрения: 18.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України (щодо уточнення поняття "підприємницька діяльність непідприємницьких товариств та установ")

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

За своїм правовим статусом, організацією та характером діяльності кооперативи суттєво різняться між собою. Закон України "Про кооперацію" (стаття 6) визначає три типи кооперативів: виробничі, обслуговуючі та споживчі. Виробничі кооперативи проводять господарську діяльність з метою одержання прибутку, а решта кооперативів - обслуговуючі та споживчі - надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку. У свою чергу обслуговуючі та споживчі кооперативи розрізняються цілим комплексом особливих рис, що мало б фіксуватися не тільки у спеціалізованому Законі України "Про кооперацію", але й на рівні Цивільного кодексу України. Однак, неприбуткові кооперативи до цього часу не виокремлені та не типологізовані у Цивільному кодексі України.

Невідображення у Цивільному кодексі України специфіки організації та характеру діяльності обслуговуючих і споживчих кооперативів (на відміну від виробничих) породжує термінологічну правову неузгодженість та нерівноправність регулювання різних типів кооперативів, що негативно відбивається на розвитку кооперативного руху в країні.

У зв'язку з цим існує необхідність удосконалення правових засад діяльності кооперативів.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Прийняття парламентом запропонованих змін відкриває можливість гармонізації, упорядкування, усунення різночитань в чинному законодавстві в частині, що регулює кооперацію.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту нормативно-правового акта

Законопроект передбачає внесення змін до статті 86 Цивільного Кодексу України "Здійснення підприємницької діяльності непідприємницькими товариствами та установами" з метою її гармонізації з існуючим масивом законодавства у сфері кооперації. А саме, пропонується уточнити надто загальний термін "кооперативи" більш конкретними поняттями "обслуговуючі та споживчі" кооперативи, діяльність яких окремо і по-різному регулюється в існуючому спеціалізованому законодавстві.

4. Нормативно-правова база у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Господарський кодекс України, Закон України "Про кооперацію" та Закон України "Про сільськогосподарську кооперацію".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття даного законопроекту дозволить покращити правові умови функціонування обслуговуючих та споживчих кооперативів, що матиме позитивний влив на діяльність особистих селянських господарств та фермерських господарств. Це сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва на селі, зайнятості сільського населення, економічного і соціального розвитку сільських територій.

 

Народний депутат
України

Л. М. Даценко 

Опрос