Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс Украины (относительно подсудности дел о лишении родительских прав)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.06.2014 № 4120а
Дата рассмотрения: 18.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо підсудності справ про позбавлення батьківських прав)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В Цивільному процесуальному кодексі передбачено, що при подачі позову про аліменти або про визначення батьківства позивач має можливість обирати самостійно, до якого суду звертатися - за місцем свого проживання, чи за місцем проживання відповідача.

В той же при подачі позову про позбавлення батьківських прав позивач зобов'язаний подавати позов виключно за місцем прописки (реєстрації) відповідача.

З урахуванням того, що переважна більшість позивачів у таких справах - це жінки з малолітніми дітьми, це створює ряд незручностей для позивача.

Адже відповідач часто проживає або зареєстрований в іншому населеному пункті, який знаходиться на значній відстані від місця проживання позивача, а адреса відповідача в таких справах не завжди відома.

Таким чином позивач, який самостійно доглядає за малолітньою житиною, під час судового процесу змушений витрачати на поїздки в інший населений пункт значну кількість часу та фінансових ресурсів, що негативно позначається на умовах догляду за дитиною.

Таким чином, діюча норма щодо необхідності у справах про позбавлення батьківських прав подавати до суду виключно за місцем проживання відповідача створює ряд незручностей для позивача та не враховує інтереси малолітніх дітей учасників судового процесу.

2. Мета законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо підсудності справ про позбавлення батьківських прав)" спрямований на врегулювання окремих норм Цивільного процесуального кодексу, які безпідставно створюють незручності для позивача та не враховують інтереси учасників судового процесу у справах про позбавлення батьківських прав.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України (щодо підсудності справ про позбавлення батьківських прав)" передбачає внесення змін до статті 110 Цивільного процесуального кодексу України.

Зазначеним проектом Закону України пропонується частину 1 статті 110 доповнити словами "про позбавлення батьківських прав".

Таким чином пропонується надати позивачам у справах про позбавлення батьківських прав можливість подавати позов до суду за місцем свого проживання, а не лише за місцем проживання відповідача, як це передбачено діючими положеннями Цивільного процесуального кодексу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правові засади, що врегульовують механізми відповідальності осіб за реалізацію батьківських обов'язків, встановлені Сімейним кодексом України, Цивільним кодексом України та Цивільним процесуальним кодексом України.

Прийняття цього проекту Закону України не потребує змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього акта не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього проекту дозволить вирішити актуальну проблему з якою стикають позивачі у справах про позбавлення батьківських прав та встановити прийнятні умові для захисту права громадян у суді.

 

Народні депутати України

І. Геращенко

О. Кондратюк

М. Іонова

П. Розенко

Р. Павленко

Б. Тарасюк

І. Купрейчик

Л. Гриневич

О. Кужель

О. Абдуллін

І. Луценко

Опрос