Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно освобождения от налогообложения материальной помощи физическим лицам на лечение и реабилитацию)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.02.2014 № 4120
Дата рассмотрения: 10.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо звільнення від оподаткування матеріальної допомоги фізичним особам на лікування та реабілітацію)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Стаття 49 Конституції України гарантує громадянам України право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Для цього держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування, сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога повинна надаватись безоплатно.

Проте сьогодні громадяни України фактично позбавлені конституційного права на якісну, своєчасну і безоплатну медичну допомогу. Задекларована система загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування не запроваджена до цього часу. Фінансування державних і комунальних закладів охорони здоров'я здійснюється за залишковим принципом, внаслідок чого бюджетних коштів медичним закладам вистачає лише на виплату заробітної плати та оплату комунальних платежів. Видатки на придбання медикаментів та медичного обладнання вкрай обмежені, а нерідко і відсутні. Ситуацію погіршує криза з казначейським обслуговуванням, яка в другому півріччі 2013 року вдарила по всій бюджетній сфері України, в тому числі і по охороні здоров'я.

Як наслідок, хворі громадяни, як правило, змушені самостійно оплачувати вартість медикаментів, засобів реабілітації, протезів, імплантатів, виробів медичного призначення, тощо. Оскільки таке лікування вимагає від хворих значних коштів, вже стали практикою чисельні звернення громадян до органів державної влади і місцевого самоврядування, благодійних організацій, спонсорів з приводу надання матеріальної допомоги на лікування. В окремих випадках, особливо коли мова йде про необхідність лікування за кордоном, необхідні для цього суми коштів є надзвичайно великими і без сторонньої допомоги хворому не обійтись.

Разом з тим, відповідно до статей 164 та 165 Податкового кодексу України матеріальна допомога, яку фізичним особам-платникам податків надають юридичні та фізичні особи цільовим призначенням на лікування та реабілітацію, відноситься до загального оподаткованого доходу фізичних осіб і оподатковується на загальних підставах відповідно до статті 167 Податкового кодексу України.

Враховуючи зазначене, пропонується звільнити від оподаткування цільову благодійну допомогу, яка надається фізичними та юридичними особами громадянам, які за висновками органів охорони здоров'я потребують лікування чи реабілітації або є законними представниками хворої дитини.

2. Ціль законопроекту

Звільнити від оподаткування цільову благодійну допомогу, яка надається фізичними та юридичними особами громадянам, які за висновками органів охорони здоров'я потребують лікування чи реабілітації.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується не оподатковувати благодійну допомогу, яка надається фізичними та юридичними особами громадянам, які за висновками органів охорони здоров'я потребують лікування чи реабілітації.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складає Податковий кодекс України, до якого вносяться зміни цим Законом.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України чи місцевих бюджетів.

 

Народний депутат України 

М. Ю. Бурбак

Опрос