Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предупреждении финансовой катастрофы и создании предпосылок для экономического роста в Украине" (относительно налогообложения дивидендов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.06.2014 № 4118а
Дата рассмотрения: 18.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (щодо оподаткування дивідендів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" були внесені зміни до Податкового кодексу України, які в частині оподаткування дивідендів наберуть чинності із 01 січня 2015 року. Проте таке значне підвищення ставок оподаткування дивідендів за прогресивною шкалою (15 %, 20 % та 25 %) матиме вкрай негативний вплив на критичну ситуацію в економіці країни, яка пов'язана із значним зростанням курсу іноземної валюти, його постійним коливанням, зниженням купівельної спроможності споживачів, що привело до падіння рівня обороту в бізнесі навіть в гривневому еквіваленті. Тому, фактичне збільшення ставки податку навіть в три рази є досить вагомим податковим навантаженням для його платників, що однозначно спричинить відтік інвестицій з економіки та призведе до її стагнації.

Загалом, основними добросовісними платниками дивідендів є переважно компанії середнього бізнесу, що перебувають на спрощеній системі оподаткування. Для таких компаній, яких при доході, що не перевищує 5000000,00 грн. ставка єдиного податку складає 5 %, а при доході, що не перевищує 20000000,00 грн. - 7 %, то ставка оподаткування дивідендів в розмірі 5 % є економічно виправданою. Саме такі компанії зазвичай мають одного - трьох засновників, яким виплачуються дивіденди. І цілком вірогідно, що у випадку збільшення розміру оподаткування, придбання різного роду рухомого і нерухомого майна буде здійснюватись на баланс компаній, а дивіденди і податки не будуть виплачуватись взагалі.

Як свідчить досвід останнього року, оподаткування дивідендів за ставкою 5 % відповідно до чинних до 01.07.2014 р. норм пункту 167.2 статті 167 Податкового кодексу України є ефективним, впливає на детінізацію таких доходів, позитивно сприймається бізнесом та створює сприятливі умови для покращення інвестиційного клімату в країні.

Отже, відтермінування введення прогресивної шкали оподаткування дивідендів на період до 01 січня 2016 року є виправданим та необхідним до стабілізації економічної ситуації в Україні.

2. Цілі та завдання розробки й прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту зумовлено необхідністю удосконалення окремих положень діючого законодавства щодо оподаткування дивідендів для запобігання відтоку приватних інвестицій з економіки країни.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акту

Законопроектом вносяться зміни до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", якими визначено, що зміни в оподаткуванні дивідендів наберуть чинності з 1 січня 2016 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти: Конституція України, Податковий кодекс України, Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (щодо оподаткування дивідендів)" не потребуватиме додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація заходів, передбачених проектом Закону, сприятиме дотриманню принципу справедливості в оподаткуванні, покращить інвестиційний клімат в країні та дозволить уникнути подальшого падіння економіки.

 

Народний депутат України 

Т. А. Донець

Опрос