Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины (относительно децентрализации полномочий органов исполнительной власти в сфере земельных отношений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.06.2014 № 4115а-1
Дата рассмотрения: 23.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо децентралізації повноважень органів виконавчої влади в сфері земельних відносин)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України розроблено з метою децентралізації повноважень щодо розпорядження землями державної власності, якими на сьогоднішній день наділений центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів - Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи.

Так, згідно чинної редакції Земельного кодексу України Держземагентство та його територіальні органи розпоряджаються землями сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб. При цьому на територіальні органи Держземагентства покладено також і функцію щодо погодження проектів землеустрою (ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України). Таким чином склалася ситуація при якій фактично одні й ті самі органи приймають як рішення щодо відповідності документації із землеустрою вимогам чинних нормативних документів так і щодо передачі тієї чи іншої земельної ділянки у власність або користування фізичним або юридичним особам, що призводить до надмірної концентрації повноважень у органів Держземагентства. Як наслідок, створюється ситуація для суттєвих зловживань в цій сфері.

Також на практиці склалася ситуація, що повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності покладено на обласні управління Держземагентства, яких створено по одному на кожну область. Виходячи з цього у зазначених органів відсутня фізична можливість ефективно опрацьовувати заяви фізичних і юридичних осіб щодо надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Так, наприклад до складу Київської області входить 25 районів і по кожному з цих районів щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а в послідуючому і щодо його затвердження приймає лише один орган. Тобто вирішення питань районного (місцевого) значення покладається на орган, який за своєю сутністю повинен вирішувати питання вищого - обласного рівня, що є неефективним та недоцільним.

Слід відмітити, що хоча районні управління Держземагентства уповноважені приймати заяви від громадян щодо виділення їм земельних ділянок, однак на практиці вказані органи виступають лише в ролі кур'єра, який відвозить вказані заяви до обласного управління і не має жодних засобів щодо контролю проходження таких звернень. Дана ситуація призводить до зайвої бюрократичної тяганини і як наслідок ускладнює, а інколи і унеможливлює реалізацію громадянами їх конституційних прав на землю.

У зв'язку з вищезазначеним доцільним є передача повноваження щодо розпорядження землями державної власності органам місцевого самоврядування.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту закону є нормативне удосконалення процедури реалізації прав на землю громадянами та юридичними особами шляхом децентралізації повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальних органів.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України, якими буде передано повноваження щодо розпорядження землями державної власності від Держземагентства органам місцевого самоврядування.

4. Стан нормативно-правової бази

Основними нормативно-правовими актами, що діють у цій сфері, є:

Конституція України;

Земельний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Запропоновані зміни сприятимуть більш ефективній реалізації органами державної виконавчої влади своїх повноважень у земельній сфері, зменшить передумови для можливих зловживань і в підсумку створить передумови для належного забезпечення реалізації громадянами та юридичними особами прав на землю.

 

Народний депутат України 

М. М. Рудьковський

Опрос