Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно государственной поддержки коньячной отрасли Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.01.2014 № 4067
Дата рассмотрения: 31.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки коньячної галузі України

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту, його цілі та завдання

1. Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків" (N 713-VII від 19 грудня 2013 р.) були внесені зміни до статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (ВВР, 1995 р., N 46, ст. 345), що дозволяє використовувати іноземні коньячні спирти під виглядом коньяків України.

Якщо раніше мінімальний вміст коньячного спирту українського походження в коньяку України мав становити у 2014 році - 15 %, у 2015 році - 20 %, то після прийняття зазначеного Закону, коньяком України може називатися алкогольний напій, повністю (100 %) вироблений з імпортного коньячного спирту в 2014 році, та на 95 % - в 2015 році.

Така законодавча новела очевидно призведе до низки негативних наслідків.

По-перше, будуть дискриміновані законослухняні суб'єкти господарювання, які з 2010 року створювали повний цикл виробництва коньяків України, інвестуючи в насадження виноградників, створення викурки, витримки та просування коньяків України на ринку (маркетингу, реклами) тощо.

По-друге, буде отримано негативний соціальний ефект, оскільки виробник українського коньячного спирту не зможе на рівних конкурувати з імпортером, який не несе витрат на створення повного виробничого циклу. Отже, виробники традиційних українських брендів будуть змушені скорочувати число робочих місць на етапах насадження виноградників та догляду за ними, збирання грона, перетворення свіжовіджатого соку в сировину для виробництва коньяку, мають відмовитися від послуг вітчизняних бондарів тощо. В результаті, зайнятість людей у традиційних для коньячного виробництва територіях (Крим, Одещина, Миколаївщина, Закарпаття) очевидно зменшиться.

По-третє, споживач буде дезорієнтованим, коли під брендом "коньяк України" фактично продаватиметься алкогольний напій, вироблений з імпортної сировини.

По-четверте, така зміна значно послаблює позиції України у відносинах із Світовою Організацією Торгівлі (СОТ), Європейським Союзом (ЄС) та Митним Союзом (МС) щодо захисту прав на використання географічних назв. Оскільки не логічно захищати географічну назву "коньяк України", якщо він повністю виробляється з імпортованих спиртів.

2. Цілі та завдання законопроекту

Головною ціллю та завданням законопроекту є збереження статус-кво, існуючого до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків" (N 713-VII від 19 грудня 2013 р.), з метою збереження робочих місць та юридичного захисту географічної назви "коньяк України".

Додатково, цей законопроект спрямовано на захист прав споживачів та на запобігання ухиленню від оподаткування алкогольних напоїв, які імпортуються під виглядом коньячної сировини.

3. Місце законопроекту в системі законодавства

Базовим законом України, який визначає поняття коньяку України, є Закон України "Про виноград та виноградне вино" (ВВР, 2005, N 31, ст. 419).

Отже, будь-які вимоги щодо "локалізації" виробництва коньячних спиртів в Україні мають бути перенесені із Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (ВВР, 1995 р., N 46, ст. 345) до такого базового Закону.

4. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Цей законопроект уносить зміни до двох законів України: "Про виноград та виноградне вино" (ВВР, 2005, N 31, ст.419) та "Про державне регулювання виробництво і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (ВВР, 1995 р., N 46, ст. 345).

Цей законопроект повністю відповідає нормам Конституції України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Згідно з даними Національної академії аграрних наук України середньорічна постійна зайнятість в галузі виноробства складає до 100 тис. працівників, а сезонна - до 500. тис у розрахунку на 2 повних календарних місяця в рік: мінімум 0,5 місяця навесні (підготовка лози для отримання врожаю) та мінімум 1,5 місяці восени (збір врожаю, підготовка лози до зимування). Отже, загальна щорічна зайнятість працівників в виноробній галузі України складає близько 185 тис. осіб. Зважаючи на те, що за прогнозом НААНУ їхня середньомісячна заробітна плата в 2013 році склала 2.080 грн, або 24.960 грн на рік, то з урахуванням підвищення МЗП на 8,2 %, запланованого Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", вона складе в 2014 році близько 2.250 грн. або 27.000 грн. на рік.

Зважаючи на те, що згідно статистичних даних не менше 20 % відсотків від щорічного валового збору винограду йде для виготовлення коньячних спиртів українського походження, то:

- у разі повного заміщення коньячних спиртів українського походження на імпортні спирти, роботи позбудуться мінімум 37 тис. осіб;

- місцеві бюджети втратять доходи у вигляді ПДФО у розмірі 129 млн. 870 тис. грн (27.000 х 37.000 х 15 %);

- Пенсійний фонд України втратить доходи у розмірі 325 млн. 700 тис. грн (27.000 х 37.000 х 32,6 %);

- фонд Соціального страхування від безробіття втратить доходи від 5 млн. 995 тис. грн до 21 млн. грн (27.000 х 37.000 х (0,6 % - 2,2 %) у залежності від виду економічної діяльності.

Крім того, зростання числа безробітних громадян завжди призводить до збільшення вуличної злочинності та корупції. Отже, в регіонах, які традиційно займаються виноградарством, будуть зростати непродуктивні бюджетні видатки на утримання правоохоронних органів.

Очевидно, що чим більше число безробітних, то тим більше рівень майнової злочинності, у тому числі корупції влади, або навпаки.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття проекту

У результаті прийняття цього законопроекту:

а) зведений бюджет України додатково отримає 129 млн. 870 тис. грн.;

б) державні публічні фонди України додатково отримають 346 млн. 700 тис. грн.;

в) 100 тис. громадян отримають постійну роботу, а 500 тис. осіб - сезонну, у першу чергу студенти та інша молодь;

г) зменшаться витрати суспільства на боротьбу із злочинністю;

ґ) зросте якість життя селян, які вирощують виноград, а також інших працівників, які виробляють коньячний спирт українського походження.

 

Народні депутати України:

С. Терьохін

І. Кириленко

М. Круглов

Опрос