Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно обеспечения права народных депутатов объединяться в депутатские фракции (депутатские группы)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.01.2014 № 4064
Дата рассмотрения: 30.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України" (щодо забезпечення права народних депутатів об'єднуватися в депутатські фракції (депутатські групи))

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Статтею 13 Закону України "Про статус народного депутата України" визначено право народних депутатів України об'єднуватися в депутатські фракції та депутатські групи.

Разом з тим, практична реалізація цього права повинна розкриватись нормами Регламенту Верховної Ради України, який не містить ефективного правового механізму утворення депутатських груп.

Проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України" (щодо забезпечення права народних депутатів об'єднуватися в депутатські фракції (депутатські групи)) розроблено з метою забезпечення реалізації статті 13 Закону України "Про статус народного депутата України".

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є врегулювання питання щодо забезпечення права народних депутатів об'єднуватися в депутатські фракції (депутатські групи) для реалізації своїх прав народних депутатів.

2. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни та доповнення до ст. ст. 57 - 60 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України". Зокрема, проектом пропонується доповнити діючий Закон положеннями, які визначають принципи і умови формування депутатських фракцій (депутатських груп), які мають однакове функціональне призначення, зміст та обсяг повноважень у Парламенті.

Виходячи з цього, змінами до статті 57 проектом пропонується запровадити мінімальний кількісний склад як депутатської групи, так і депутатської фракції, на рівні не менш як 14 народних депутатів.

Встановлення чіткого кількісного складу для формування депутатських фракцій (депутатських груп) забезпечить стабільність і однаковість у процесі їх формування, що забезпечить рівність прав депутатів, які будуть членами цих колективних утворень.

Крім того, у статті 57 проектом пропонується, щоб депутатські групи формувалися виключно із числа позафракційних депутатів, що сприятиме реалізації прав позафракційних депутатів на захист інтересів виборців та забезпечить їхню участь у формуванні керівних органів Верховної Ради України.

З метою уникнення випадків, коли депутатські групи створюються з метою маніпулювання результатами виборів та для уникнення "лобізму економічних інтересів" окремих фінансово-промислових груп, проектом передбачається запровадження імперативу, за яким депутатські фракції (депутатські групи) не можуть формуватися для захисту приватних, комерційних, місцевих, професійних чи релігійних інтересів (доповнення до статті 59).

Також, доповненнями до статті 59 пропонується встановити, що жодна депутатська фракція (депутатська група) не має права виступати від імені народу України, Верховної Ради України, що дозволить уникнути підміни громадської думки політичною доцільністю.

4. Правові аспекти

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Закон України "Про статус народного депутата України", Закон України "Про Регламент Верховної Ради України". Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту забезпечить права народних депутатів об'єднуватися в депутатські фракції (депутатські групи) та дозволить народним депутатам України, які не входять до складу жодної з фракцій реалізувати своє право на об'єднання в депутатські групи з метою ефективного захисту прав виборців, бути представленими в керівних органах Верховної Ради України та парламентських комітетах.

 

Народні депутати України 

М. В. Томенко
С. Г. Міщенко

Опрос