Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно приватизации жилых помещений из фондов жилья для временного проживания)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.06.2014 № 4057а
Дата рассмотрения: 11.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо приватизації жилих приміщень з фондів житла для тимчасового проживання)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Чинне законодавство України передбачає можливість громадян реалізувати своє право на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі та можливість залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла. Саме таку мету передбачено у Законі Україні "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19.06.92 року.

Слід зазначити, що даний закон з моменту свого прийняття зазнав численних змін. Так, з січня 2009 року громадяни України можуть ставити питання про приватизацію жилої площі у гуртожитках, що сприяє реалізації затвердженого ст. 7 Конституції України права кожного на житло.

Втім на думку автора, враховуючи динамічність суспільних відносин, виникає потреба у відкритті для громадян можливості приватизації жилих приміщень з фонду житла для тимчасового проживання.

Основне нормативне регулювання цього питання ми можемо віднайти в Главі 4-1 Житлового кодексу Української РСР. В статті 132-2 зазначається, що жилі приміщення з фондів житла для тимчасового проживання надаються громадянам за умови, що для них таке житло є єдиним місцем проживання і їх сукупний доход недостатній для придбання або найму іншого приміщення. Але на жаль економічний стан нашої країни перебуває не на найвищому рівні, і говорити про можливість громадян, що проживають у жилих приміщеннях з фондів житла для тимчасового проживання, заробити собі на квартири або інше житло неможливо.

Законодавством передбачається, що особи, які проживають у таких приміщеннях, повинні кожного року отримувати (продовжувати) дозвіл на проживання. Безперечно, що такий порядок є абсолютно виправданим і за умови, що у громадян є можливості для найму собі іншого житла вони повинні вивільнити приміщення. Проте, існують непоодинокі випадки коли громадяни живуть у жилих приміщеннях з фондів житла для тимчасового проживання понад 10 - 15 років, роблять покращення житла за свій рахунок, слідкують за прибудинковою територією та справно платять за комунальні послуги.

Саме тому, ініціатор законопроекту вбачає за необхідне встановити можливість приватизації такого житла за умови проживання в ньому не менше 15 років. Встановлення такого терміну дасть змогу з однієї сторони зберегти фонд для тимчасового проживання від повальної приватизації та зловживань в цій сфері, а з іншої допоможе людям в реалізації їх прав передбачених Конституцією України.

Враховуючи той факт, що порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян встановлюється Кабінетом Міністрів України, такий механізм цілком логічно перенести і на відносини з приводу передачі у власність громадянам жилих приміщень з фонду житла для тимчасового проживання.

Таким чином, враховуючи вищезазначене та неможливість врегулювати цю проблему на нижчому рівні, виникає необхідність у прийнятті низки змін до чинного законодавства.

2. Цілі й завдання прийняття законопроекту

Метою та завданням законопроекту є удосконалення чинного законодавства шляхом надання можливості громадянам, що на законних підставах проживають у жилих приміщеннях з фондів житла для тимчасового проживання більше 15 років приватизувати такі приміщення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 1, 2, 3, 5, 8, 10 та 12 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та статті 132-2 Житлового кодексу Української РСР.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у даній сфері слугують Конституція України, Житловий кодекс Української РСР, Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду" та інші правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не потребує джерел додаткового фінансування, а отже і збільшення бюджетних видатків.

Можливим є прогнозування надходження додаткових коштів до бюджетів різних рівнів при перевищенні ліміту безоплатної приватизації жилих приміщень з фондів житла для тимчасового проживання.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Прийняття законопроекту дозволить підвищити рівень захисту соціально слабких прошарків населення. Дасть змогу реалізувати передбачене ст. 47 Конституції право кожного на житло.

За рахунок передачі таких приміщень у власність громадян покращиться загальний технічний стан приміщень та рівень комунальних та інших послуг.

 

Народний депутат України 

Л. Котеляк

Опрос