Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел ХІІІ "Заключительные положения" Закона Украины "О всеукраинском референдуме" (относительно совершенствования отдельных положений законодательства относительно организации и порядка проведения местного референдума)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.06.2014 № 4053а
Дата рассмотрения: 11.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про всеукраїнський референдум" (щодо вдосконалення окремих положень законодавства стосовно організації та порядку проведення місцевого референдуму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У 2012 році був ухвалений Закон України "Про всеукраїнський референдум", проти якого категорично виступила громадськість, бо цей Закон позбавляє громадян конституційного права брати участь у місцевих референдумах, тому що пунктом 4 розділу XIII "Прикінцеві положення" визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми".

Цією нормою Закону громадяни позбавляються права вирішувати місцеві питання через місцеві референдуми, що суперечить положенням частини першої статті 38 Конституції України, згідно з якими громадяни наділяються правом брати участь у місцевих референдумах.

За даними Мін'юсту, з 1991 по 2009 рік в Україні було проведено 150 місцевих референдумів: 50 - з питань адміністративно-територіального устрою; 34 - з питань зміни назви населеного пункту; 31 - з інституційних питань, включаючи дострокове припинення повноважень представницьких органів місцевого самоврядування; 13 - з питань благоустрою населених пунктів; 12 - із земельних питань; 10 - з інших питань.

Жодних змін до чинного законодавства України стосовно порядку проведення місцевих референдумів розділом XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про всеукраїнський референдум" не передбачено.

Тобто реалізація норми пункту 4 розділу XIII "Прикінцеві положення", яким визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми", призвела до прогалин у чинному законодавстві, що полягає у відсутності правового регулювання засад, організації та порядку проведення місцевих референдумів на рівні закону, як того вимагає стаття 92 Конституції України.

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про всеукраїнський референдум" (щодо вдосконалення окремих положень законодавства стосовно організації та порядку проведення місцевого референдуму)" розроблено з метою вдосконалення законодавства в частині забезпечення здійснення організації та порядку проведення місцевих референдумів та гарантування вільного волевиявлення громадян України.

Зважаючи на зазначене, було розроблено проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про всеукраїнський референдум" (щодо вдосконалення окремих положень законодавства стосовно організації та порядку проведення місцевого референдуму)" для забезпечення правового механізму здійснення процедур місцевих референдумів.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою запропонованих змін є врегулювання процедури місцевого референдуму до моменту ухвалення спеціального закону щодо організації та порядку проведення місцевого референдуму.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом вносяться зміни до розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про всеукраїнський референдум", якими буде вдосконалено правове забезпечення організації та порядку проведення місцевого референдуму.

А саме: законопроектом пропонується пункт 4 розділу XIII "Прикінцеві положення" доповнити словами такого змісту: "… в частині його положень стосовно організації та порядку проведення всеукраїнського референдуму." та доповнити пунктом 5 такого змісту: "5. Положення Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., N 33, ст. 443; 1992 р., N 35, ст. 515; 2001 р., N 49, ст. 259; 2010 р., N 48, ст. 564; із змінами, внесеними Законом України від 3 липня 2012 року N 5029-VI) стосовно організації та порядку проведення місцевого референдуму зберігають свою чинність у частині, що не суперечать цьому Закону, до прийняття спеціального закону.".

У законопроекті здійснено коригування тексту Закону України "Про всеукраїнський референдум" з метою виправлення низки техніко-юридичних, організаційних помилок та неузгодженостей, які призвели до прогалин у чинному законодавстві щодо організації та порядку проведення місцевого референдуму.

4. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази у вказаній сфері становлять Конституція України, Закон України "Про всеукраїнський референдум".

Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття змін до інших законів України не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття запропонованого проекту Закону зніме напругу в суспільстві, яка виникла після ухвалення Закону України "Про всеукраїнський референдум", та усуне прогалини у чинному законодавстві щодо організації та порядку проведення місцевого референдуму.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Бублик

Опрос