Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в заключительные положения Земельного кодекса Украины (относительно изменения целевого назначения земельных участков в отдельных случаях)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2014 № 4053
Дата рассмотрения: 29.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до прикінцевих положень Земельного кодексу України (щодо зміни цільового призначення земельних ділянок в окремих випадках)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Із розвитком соціальної, транспортної, інженерної інфраструктур, ростом міст розвивається й індивідуальне будівництво. Деякі дачні товариства та земельні ділянки для ведення колективного чи індивідуального садівництва знаходяться в межах міста. Отже, чимало людей, вирішуючи свої житлові питання, будують будинки та переїжджають до них на постійне проживання і не використовують земельні ділянки за призначенням. Також громадяни України, придбавши такі земельні ділянки, використовують їх для будівництва житла або комерційної нерухомості.

Таким чином, велика кількість людей опинились перед вирішенням питання - отримання дозволів для будівництва житла або громадської забудови, переведення садово-дачних будинків до житлового фонду та реєстрації місця проживання. Що тягне за собою ряд інших труднощів: отримувати пенсію, допомогу по догляду за дитиною і інші соціальні виплати за місцем їх фактичного проживання, оформити дітей до школи, отримати безкоштовну медичну допомогу, а отримати кредит та проголосувати на виборах у випадку, коли у паспорті відсутній штамп реєстрації, взагалі є неможливим. Слід наголосити на тому, що багато проблем виникає у молоді, яка разом з батьками проживає у дачних будинках. Зокрема з'являються труднощі при отриманні паспорта, взяття на військовий облік, і вихід для вирішення цих проблем є фіктивна реєстрація.

Слід зазначити, що такий стан використання земельних ділянок не за призначення суперечить земельному законодавству та тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. Також статтею 197 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачено притягнення до адміністративної відповідальності осіб, за проживання громадян без реєстрації місця проживання чи перебування у вигляді попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, слід зазначити, що не завжди порушення норм законодавства, за яке передбачено наведене вище адміністративне покарання, залежить від законослухняності громадянина. У багатьох випадках зазначене порушення виникає від обставин, не залежних від волі громадянина.

Сьогодні процедура зміни цільового призначення таких земельних ділянок бюрократизована та корумпована. Тому стала майже неможливою для більшості бажаючих легітимізувати використання своїх земельних ділянок згідно законодавства України.

З огляду на це у проекті доцільно передбачити окрему процедуру для перепрофілювання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для колективного чи індивідуального садівництва на категорію "землі житлової чи громадянської забудови" в передбачений строк шляхом внесення змін до перехідних положень Земельного кодексу України.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є надання можливості громадянам України - власникам дачних ділянок в межах міста, які проживають в дачних будинках або хочуть там будуватися та постійно проживати, спростити процедуру зміни цільового призначення земельних ділянок з категорії земель сільськогосподарського призначення для колективного чи індивідуального садівництва на категорію земель житлової чи громадської забудови.

Метою прийняття акта є:

реалізація особами, які на законних підставах проживають на території України, свобод, гарантованих Конституцією України, зокрема брати участь у демократичних процесах суспільства, реалізації права громадян на вільне пересування та вибір місця проживання;

для осіб, які мають у власності дачні будинки та постійно проживають у них, виключить фіктивну реєстрацію місця проживання. Це у свою чергу буде сприяти надання особою достовірних даних про своє місце проживання;

надання можливості громадянам України легітимізувати стан використання за призначенням земельних ділянок, що перебувають у їх власності.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується впорядкувати у законопроекті, регулюються:

Земельним кодексом України;

Реалізація запропонованого проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування не потребуватиме коштів з державного та місцевого бюджетів.

Законопроект наповнить місцевий бюджет. Оскільки за зміну цільового призначення земельної ділянки до місцевого бюджету буде надходити податок згідно визначеної нормативно-грошової оцінки, встановлений органами місцевого самоврядування або Кабінетом Міністрів України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Земельного кодексу України забезпечить реалізацію особами, які на законних підставах проживають на території України, свобод, гарантованих Конституцією України, зокрема брати участь у демократичних процесах суспільства.

 

Народні депутати України

І. М. Мірошниченко
О. Б. Мирний
Р. Р. Марцінків
І. О. Швайка
О. І. Осуховський

Опрос