Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 81 Уголовного кодекса Украины относительно условно-досрочного освобождения от отбывания наказания лиц, которые не могут отбывать наказание по состоянию здоровья

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2014 № 4051
Дата рассмотрения: 29.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 81 Кримінального кодексу України щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання осіб, які не можуть відбувати покарання за станом здоров'я"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Законодавство України визначає широкий перелік випадків, коли особа може бути звільнена від відбування покарання у зв'язку із станом свого здоров'я. Так звільняються від відбування покарання особи, які захворіли на тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, вагітні жінки, особи, які не можуть усвідомлювати значення своїх дій тощо.

Разом із тим існує досить вузька категорія осіб, які, хоча і не мають абсолютних медичних показань проти відбуття покарання, але, фактично, протягом тривалих проміжків часу перебувають на стаціонарному лікуванні. На даний час не існує процесуальних підстав для звільнення таких осіб, оскільки, з точки зору законодавства, медики мають лікувати таких осіб та направляти їх назад до місця відбуття покарання, навіть якщо така особа, скоріше за все, повернеться до лікарні протягом кількох днів або тижнів. Існують ситуації, коли особи протягом всього строку позбавлення волі знаходяться на стаціонарному лікуванні. В такому випадку сама суть покарання позбавлена сенсу, разом з тим держава продовжує нести фінансові витрати на охорону такої особи.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямований на подальшу гуманізацію законодавства шляхом розширення підстав для умовно-дострокового звільнення засуджених від відбування покарання.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроект пропонує дозволити умовно-дострокове звільнення осіб, щодо яких одночасно виконуються наступні умови:

1) особа відбула не менше однієї четвертої від призначеного строку покарання;

2) засуджена особа перебувала на стаціонарному лікуванні понад половину відбутого строку покарання;

3) злочин, за який засуджена особа, не пов'язаний із умисним позбавленням життя людини або завданням тілесних ушкоджень будь-якого ступеню тяжкості, злочинів проти миру та безпеки людства, а також злочинів, пов'язаних із незаконним обігом наркотичних речовин та прекурсорів;

4) хвороба особи не пов'язана із ушкодженнями, які особа самостійно завдала собі протягом часу проведення розслідування відповідного злочину, судового розгляду або відбування покарання, а також не пов'язані із ушкодженнями, які завдані особі з метою припинення її протиправної діяльності (наприклад, поранення завдані озброєній особі під час її затримання).

За таких умов пропонується застосовувати до особи механізм умовно-дострокового звільнення, оскільки існують всі підстави вважати, що особа не становить суспільної небезпеки, а виправний ефект покарання у місці позбавлення волі суттєво обмежений тим фактом, що через свою хворобу особа не залучається до праці та соціальної реабілітації.

Звільнення з підстав, запропонованих у законопроекті, відрізняється від звільнення особи відповідно до статті 84 Кримінального кодексу України. Особи, до яких застосовується стаття 84 ККУ, - це засуджені за вчинення будь-яких злочинів, які захворіли на хворобу, яка в принципі не припускає знаходження особи у місцях відбування покарання. При цьому не має значення строк покарання та час, який особа провела на лікуванні. Статті 84 застосовується незалежно від суспільної небезпечності особи та можливостей щодо її виправлення та направлена на врегулювання випадків, коли відбування покарання неможливе.

Нова підстава для умовно-дострокового звільнення застосовується лише до осіб, які не є особливо суспільно-небезпечними, які, в принципі, можуть знаходитися у місцях позбавлення волі, але їх знаходження там є неефективним та неправильним з точки зору гуманізму, оскільки більшу частину строку покарання вони проводять на стаціонарному лікуванні. При цьому механізм умовно-дострокового звільнення передбачає достатньо серйозні наслідки у випадку, коли особа, до якої держава поставилася гуманно, скористається цим для вчинення нового злочину.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання умовно-дострокового звільнення регулюється Кримінальним та Кримінальним процесуальним кодексами України. Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не потребує збільшення витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме подальшій гуманізації кримінального законодавства та забезпечить виконання Україною вимог світової спільноти щодо приведення свого законодавства до міжнародних стандартів.

 

Народні депутати України

Ю. В. Одарченко
С. В. Курпіль

Опрос