Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе ветеранов военной службы, ветеранах органов внутренних дел и некоторых других лицах и их социальной защите" (относительно инвалидов I и II группы военнослужащих)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.06.2014 № 4050а
Дата рассмотрения: 11.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (щодо інвалідів I та II групи військовослужбовців)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроект виник на основі численних звернень громадян, інвалідів I та I груп, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ. Відповідно до пункту 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" для отримання статусу ветерана інвалідам I та II груп зазначених служб необхідна вислуга 20 років. Водночас є інваліди I та II груп, які мають вислугу 19,5 років, 17 років, 10 років і які, внаслідок настання інвалідності, змушені були звільнитися з військової служби і служби в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, хоч інвалідність у них настала у зв'язку із захворюванням під час проходження служби.

Законопроект пропонує надати категоріям інвалідів, перелічених у законі служб, статус ветерана після досягнення ними пенсійного віку відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Законопроектом не надається нових пільг інвалідам I та II груп, які отримали інвалідність внаслідок захворювання під час проходження військової служби, але не пов'язаної з виконанням обов'язків на службі чи при виконанні службових обов'язків. Вони в них на сьогодні є відповідно до Законів України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про міліцію" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.93 N 354 "Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування".

Пільги, які надаються ветеранам військової служби, є дещо більшими, аніж пільги, передбачені для інвалідів військової служби, але є ідентичними для інвалідів, інвалідність яких настала внаслідок хвороб, не пов'язаних з несенням служби (виконанням службових обов'язків) та пенсіонерів за віком. Зокрема, відповідно до ст. 6 Закону ветеранам надається право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів у межах України. Аналогічні пільги щодо безоплатного проїзду відповідно до ст. 38-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" надаються інвалідам усіх груп та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.93 N 354 "Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування" надаються пенсіонерам за віком.

Оскільки особи, які отримали інвалідність внаслідок хвороб, непов'язаних з несенням служби (на загальних підставах), вже мають соціальні пільги відповідно до іншого законодавства, тому надання соціальних пільг, які надаються цим законом не пов'язане з їх подальшим відшкодуванням за рахунок бюджетних коштів і реалізація законопроекту, не потребує витрат з Державного та інших бюджетів, у зв'язку з чим не потребує надання фінансово-економічного обґрунтування.

Законопроектом надається почесне звання ветерана військової служби громадянам, які чесно і віддано виконували свої службові обов'язки впродовж від 10 до 20 років, як факт суспільного визнання важливості їхньої службової та професійної діяльності. Надання статусу ветерана військової служби і служби в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України інвалідам I та II груп, при вислузі від 10 до 20 років є моральною підтримкою для цих громадян, які не з власної волі, а через набуту інвалідність змушені були покинути службу.

2. Мета та завдання законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін" розроблено з метою вдосконалення Закону України "Про статус ветерана військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", шляхом врахування вислуги військової служби і служби в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України інвалідів I та II груп терміном від 10 до 20 років при досягненні ними пенсійного віку відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

3. Загальна характеристика законопроекту

Законопроект спрямований на внесення змін до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" шляхом доповнення пункту 3-го цієї статті новим змістом, що допоможе повніше врахувати категорії осіб, яким надається статус ветерана військової служби і служби в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Закон України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та постанова Кабінету Міністрів України від 17.05.93 N 354 "Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування".

Реалізація положень цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація законодавчого акта не потребує додаткових витрат коштів Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття законопроекту уможливить більш повно врахувати категорії осіб, яким надається статус ветерана військової служби і служби в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України. Такий підхід зменшить соціальну напругу, яка існує в середовищі військових інвалідів I і II груп, та інвалідів I і II груп органів внутрішніх справ та інвалідів інших служб перелічених в Законі, які мають вислугу служби меншу ніж 20 років.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Бублик

Опрос