Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты относительно образования исполнительных комитетов областных и районных советов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2014 № 4050
Дата рассмотрения: 29.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо утворення виконавчих комітетів обласних та районних рад"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Стаття 7 Конституції України зазначає: "В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування". Під місцевим самоврядуванням Конституція України розуміє право територіальної громади (або об'єднань громад) вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України та законів України (частина 1 статті 140 Конституції України).

Загальний розвиток громадського суспільства та держави неможливий без подальшого підвищення ролі територіальних громад, надання їм реальних можливостей вирішувати питання місцевого значення без втручання органів виконавчої влади. На теперішній час лише територіальні громади міст, сіл та селищ мають реальну можливість забезпечувати вирішення питань місцевого значення, віднесених до компетенції місцевого самоврядування. Це пов'язано із тим, що сільські, селищні та міські ради мають власні виконавчі органи, які забезпечують реалізацію прийнятих відповідною радою рішень.

Обласні та районні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад областей та районів в областях, власних виконавчих органів не мають. Більш того, ці ради законом змушені делегувати більшу частину повноважень місцевого самоврядування місцевим державним адміністраціям, які, фактично, здійснюють виконавчу владу на рівні відповідних територій. Рада не має реальних можливостей впливу на політику відповідної місцевої державної адміністрації, яка, фактично, знаходиться у вертикалі виконавчої гілки влади.

Разом з тим відсутність у ради власного виконавчого органу робить її, фактично, не здатною впливати на соціально-економічну ситуацію, що робить велику кількість її функцій церемоніальними. Разом з тим Конституція України передбачає лише обмежене коло повноважень місцевих державних адміністрацій, передбачаючи при цьому можливість делегування їм додаткових повноважень. Проте таке делегування не є обов'язковим.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямований на створення виконавчих комітетів обласних та районних рад, а також виконавчого комітету Київської міської ради.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається утворення на рівні обласних, районних рад, а також міста Києва виконавчих комітетів із повноваженнями виконавчих органів відповідних рад. При цьому ліквідовуються виконавчі апарати обласних та районних рад, функції забезпечення діяльності рад покладатимуться на їх виконавчі органи.

До повноважень виконавчих комітетів рад пропонується віднести питання, що раніше делегувалися цими радами до відання місцевих державних адміністрацій, а також здійснення ряду власних повноважень, що витікають із визначених Конституцією України повноважень органів місцевого самоврядування. Крім того, передбачається делегування ряду повноважень органів державної влади виконавчим комітетам місцевих рад.

У віданні місцевих державних адміністрацій залишаються питання, що прямо віднесені Конституцією України до їх відання, а також повноваження у сфері державного контролю, мобілізаційної підготовки, оборони та інших питань, делегування яких органам місцевого самоврядування є недоцільним.

До складу виконавчих комітетів обласних та районних рад за посадою входять Голова відповідної ради та Голова відповідної місцевої державної адміністрації. Інші члени виконавчого комітету обираються відповідною радою на строк її повноважень. При цьому депутати відповідної ради (крім голови та заступників голови) не можуть входити до складу виконавчого комітету ради.

В місті Києві пропонується ліквідувати районні державні адміністрації. Управління районами в місті мають здійснювати районні ради та виконавчі комітети районних у місті Києві рад. Повноваження районних у місті Києві рад та їх виконавчих органів визначаються Київською міською радою шляхом делегування.

З метою підготовки до введення законопроекту в силу пропонується відстрочити введення його в дію на 90 днів. За цей час пропонується провести перші вибори до районних у місті Києві рад, розробити зміни до інших законодавчих актів, а також перерозподілити бюджетне фінансування.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання діяльності органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій визначаються Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про місцеві державні адміністрації", Законом України "Про столицю України - місто-герой Київ".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не потребує збільшення витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Законопроект сприятиме розвитку місцевого самоврядування в Україні та подальшому підвищенню ролі територіальних громад.

 

Народні депутати України

Ю. В. Одарченко
С. В. Курпіль
О. В. Чорноволенко
Р. Р. Ілик

Опрос