Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О фермерском хозяйстве" относительно предоставления земельного участка для ведения фермерского хозяйства из земель государственной собственности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.01.2014 № 4048
Дата рассмотрения: 29.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про фермерське господарство" щодо надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Набрання чинності Законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", "Про Державний земельний кадастр" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" призвело до неузгодженості положень Закону України "Про фермерське господарство" із зазначеним Законами в частині повноважень щодо надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності та посвідчення права на таку земельну ділянку.

Зокрема, відповідно до частини третьої статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.

Розпорядження сільськогосподарськими землями державної власності, зокрема, передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держземагентство України) відповідно до покладених на нього завдань безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи.

Так, відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким чином, земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства передаються у власність або користування центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та його територіальними органами.

В той же час, відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Зазначене не узгоджується зі статтею 122 Земельного кодексу України.

Крім того, стаття 8 Закону України "Про фермерське господарство" передбачає одержання засновником фермерського господарства державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації.

Слід зазначити, що до 1 січня 2013 року державна реєстрація земельних ділянок, які передавались у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснювалася у складі державного реєстру земель з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. На підставі державних актів здійснювалась державна реєстрація права на земельну ділянку.

З набранням 1 січня 2013 року чинності Законами України "Про Державний земельний кадастр" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі (без видачі державного акта на землю) в порядку, встановленому Законом "Про Державний земельний кадастр", а право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Таким чином, стаття 8 Закону України "Про фермерське господарство" в чинній редакції втратила актуальність і потребує приведення у відповідність до вимог законодавства.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту Закону є приведення Закону "Про фермерське господарство" у відповідність до вимог законодавства України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни у статті 7 та 8 Закону України "Про фермерське господарство" в частині повноважень щодо надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства із земель державної власності та посвідчення права на таку земельну ділянку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними регламентуючими документами з даного питання є Конституція України, Земельний кодекс України, Закони України "Про фермерське господарство", "Про Державний земельний кадастр", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Проект не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту акта не потребує матеріальних та інших витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття проекту

Прийняття зазначеного проекту сприятиме вдосконаленню земельного законодавства.

 

Народний депутат України

М. І. Дмитрук 

Опрос