Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно ответственности за отрицание или оправдание преступлений фашизма

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.01.2014 № 4038
Дата рассмотрения: 28.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

В суспільстві все частіше висловлюється стурбованість і протест проти численних фактів публічного схвалення нацизму і фашизму, спроб заперечення чи виправдання злочинів фашизму проти людяності, вчинених в роки Другої світової війни, зокрема злочинів, здійснюваних організацією "Вафен СС", підпорядкованими їй структурами (дивізією "СС-Галичина" та іншими), тими, хто боровся проти антигітлерівської коаліції і співробітничали з фашистськими окупантами, а також пропаганди неонацистської ідеології, що ґрунтується на расових і національних упередженнях.

Ці дії, що фактично являють собою спробу ревізії Статуту Нюрнберзького Трибуналу та його вироку, ще раз засудила Генеральна Асамблея ООН в ухваленій 21 грудня 2010 року Резолюції "Неприпустимість певних видів практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов'язаної з ними нетерпимості". Генеральна Асамблея закликала держави - члени ООН вживати у відповідності з міжнародно-правовими нормами більш ефективні заходи у боротьбі із зазначеними явищами і екстремістськими рухами, які створюють реальну загрозу демократичним цінностям.

Саме цим обумовлене подання проекту Закону "Про внесення змін до до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму і пропозиція встановлення кримінальної відповідальності за зазначені злочини".

Законодавство України встановлює заборону пропаганди фашизму.

Так, Закон України "Про суспільну мораль" забороняє виробництво та розповсюдження продукції, яка пропагує фашизм та неофашизм.

Закон України "Про об'єднання громадян" забороняє діяльність об'єднань громадян, метою яких є пропаганда фашизму чи неофашизму.

Закон України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років" встановлює, що Україна неухильно дотримується взятих на себе міжнародних зобов'язань щодо недопущення проявів фашизму в будь-якій формі на своїй території.

Але, вітчизняне кримінальне законодавство не містить конкретних норм, які встановлювали б відповідальність за такі злочини.

2. Мета і завдання прийняття Закону

Метою запропонованого законопроекту є захист історичної пам'яті відносно подій, які мали місце під час Великої Вітчизняної війни та запобігання проявам неофашизму на території України.

3. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Конституція України;

Кримінальний кодекс України;

Закон України "Про суспільну мораль";

Закон України "Про об'єднання громадян";

Закон України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 - 1945 років".

Реалізація цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону, не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Зазначений проект Закону України додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України на його реалізацію не потребує.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму" сприятиме збереженню та поважному ставленню до історичної пам'яті українського народу, недопущенню активізації прихильників неонацизму.

 

Народні депутати України  

П. М. Симоненко

І. В. Алексєєв 

Опрос