Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в пункт 3 раздела VIII Закона Украины "Об обеспечении реализации жилищных прав жильцов общежитий" (относительно срока моратория на отчуждение общежитий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.06.2014 № 4030а
Дата рассмотрения: 06.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до пункту 3 розділу VIII Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо строку мораторію на відчуження гуртожитків)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону "Про внесення змін до пункту 3 розділу VIII Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (щодо строку мораторію на відчуження гуртожитків)" розроблено з метою продовження строку мораторію на відчуження (крім передачі у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад) гуртожитків, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності, або увійшли до статутних фондів акціонерних чи колективних підприємств, створених у процесі приватизації чи корпоратизації, установленого пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р. (в редакції Закону України N 3716-VI від 08.09.2011 р.), - до 01 січня 2019 року.

Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р. визначено, зокрема, що, для забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону:

"1) всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад" (пункт 1 частини першої статті 3);

"2) передача гуртожитків у власність територіальних громад відповідно до цього Закону має бути здійснена в строки, передбачені державною програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад" (пункт 2 частини першої статті 3).

Також Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р. встановлено способи реалізації мешканцями гуртожитків права на житло шляхом приватизації житлових приміщень у гуртожитках:

"Громадяни, на яких поширюється дія цього Закону, мають право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад і можуть бути приватизовані відповідно до закону (абзац перший частини першої статті 4);

"Громадяни, які на законних підставах проживають у гуртожитках державної форми власності, гуртожитках, що було включено до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), набувають право на приватизацію житлових приміщень у таких гуртожитках після їх передачі у власність відповідної територіальної громади" (частина друга статті 4).

Під час проведення Парламентських слухань з розгляду питання на тему: "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків: проблеми та шляхи їх вирішення", що відбулися 21 травня 2014 року за ініціативою Комітету та відповідно до Постанови Верховної Ради України N 1157-VI від 25.03.2014 р., було зазначено, зокрема, що в гуртожитках, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р., сьогодні проживає (за даними Мінрегіону України) більше ніж 450 тисяч осіб.

При цьому, у власність територіальних громад має бути передано гуртожитки, на які поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р.:

- 761 гуртожиток, що перебуває у державній власності (за даними Мінрегіону України);

- 654 гуртожитки, що перебувають у приватній власності як такі, що було включено до статутних капіталах товариств, створених під час масової приватизації та корпоратизації (за даними Фонду держмайна України).

У той же час, єдиної Державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад, необхідної для реалізації положень Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р. досі Урядом України не розроблено і на затвердження Парламенту України не подано.

Замість єдиної Державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад, Законом України N 4995-VI від 21.06.2012 р. затверджено Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012-2015 роки. Ця Загальнодержавна програма поширюється лише на тих громадян, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р. і які проживають у гуртожитках державної форми власності. На громадян, які на законних підставах проживають у гуртожитках, що було включено до статутних капіталів товариств, створених у процесі масової приватизації та корпоратизації дія цієї Загальнодержавної програми не поширюється.

До того ж, зазначена Загальнодержавна програма починаючи з 2013 р. з Державного бюджету України не фінансується (через відсутність коштів).

За таких умов, зважаючи на тривожну ситуацію, що склалася з виконанням Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 р., у разі припинення строку дії вказаного мораторію, будуть порушені житлові та майнові прав мешканців гуртожитків, на яких цей Закон поширюється, і які проживають у гуртожитках, що підлягають передачі у власність територіальних громад.

Тому законопроектом передбачається збільшити строк дії зазначеного мораторію з шести до десяти років (тобто - до 01 січня 2019 року).

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення конституційних прав на житло тих мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 - шляхом збільшення строку дії мораторію на відчуження (крім передачі у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад) гуртожитків, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності, або увійшли до статутних фондів акціонерних чи колективних підприємств, створених у процесі приватизації чи корпоратизації, установленого пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" цього Закону, - з шести до десяти років (тобто - до 01 січня 2019 року).

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести необхідні для збільшення строку мораторію, зміни до пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008.

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" N 500-VI від 04.09.2008 та відповідним підзаконними актами.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття запропонованих змін сприятиме зменшенню можливої соціальної напруги та унеможливить порушення конституційних житлових і майнових прав громадян, на яких поширюється дія українського законодавства про житлові права мешканців гуртожитків.

 

Народні депутати України:

Г. Г. Зубко

В. С. Чугунніков

В. В. Сальдо

Опрос