Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об устранении негативных последствий и недопущении преследования и наказания лиц по поводу событий, имевших место во время массовых акций протеста

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.01.2014 № 4021
Дата рассмотрения: 27.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час масових акцій протесту"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Починаючи з 21 листопада 2013 року в Україні тривають масові акції протесту громадян, обурених незадовільною діяльністю уряду, судів, парламенту та президента.

19 грудня 2013 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань", спрямований на недопущення переслідування осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення масових акцій протесту. Однак, посилаючись на недосконалість положень зазначеного закону, представники виконавчої та судової влади відмовилися його виконувати.

16 січня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань", яким було доопрацьовано процедуру та підстави звільнення учасників масових акцій протесту від відповідальності, на виконання якого працівники виконавчих та судових органів почали звільняти учасників масових акцій.

Однак відсутність реальних дій з боку влади у відповідь на вимоги протестувальників та численні факти протиправної поведінки працівників правоохоронних органів призвели до подальшого загострення протестних настроїв, які тривають вже більше двох місяців.

2. Цілі та завдання Закону

Проект підготовлено з метою усунення негативних наслідків та недопущення переслідування осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення масових акцій протесту протягом грудня 2013 року - січня 2014 року.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом пропонується звільнити від кримінальної відповідальності в порядку та на умовах, визначених цим Законом, осіб, які є підозрюваними або обвинуваченими (підсудними) у вчиненні в період з 26 грудня 2013 року до моменту набрання чинності цим законом злочинів, передбачених статтями 109, 1101, 121, 122, 1511, 161, 162, 185, 194, 259, 279, 289, 293, 294, 295, 296, 341, 342, 343, 345, 346, 347, 348, 349, 376, 382, 386 Кримінального кодексу України, за умови, що ці злочини пов'язані з масовими акціями протесту, які розпочалися 21 листопада 2013 року, та закрити відповідні кримінальні провадження.

Звільнити від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, в порядку та на умовах, визначених цим Законом, осіб, які засуджені за вчинення злочинів, передбачених статтею 1 цього Закону.

Закрити кримінальні провадження, які були розпочаті у зв'язку зі злочинами, передбаченими статтею 1 цього Закону, і в яких жодній особі не повідомлено про підозру.

Виконання цього Закону в частині звільнення від кримінальної відповідальності та від покарання осіб, зазначених у статтях 1 та 2 цього Закону, покладається на суди, а в частині закриття кримінальних проваджень, зазначених у статті 3 цього Закону, - на органи прокуратури.

Передбачено механізм застосування Закону - суб'єктів звернення з клопотаннями про звільнення від кримінальної відповідальності та покарання та порядок їх розгляду.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Кримінально-виконавчий кодекс України.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту дозволить зменшити напруженість в суспільстві.

 

Народний депутат України 

Л. Ємець

Опрос