Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об обеспечении прозрачной деятельности благотворительных организаций, действующих на территории заведений здравоохранения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.06.2014 № 4019а
Дата рассмотрения: 05.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про забезпечення прозорої діяльності благодійних організацій, що діють на території закладів охорони здоров'я"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

Проведеним громадською організацією "Інститут аналітики та адвокації" дослідженням явища неформальних платежів у закладах охорони здоров'я встановлено, що далеко не останнє місце у рейтингу непрозорих корупційних схем у медичній галузі займає діяльність благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я. Так, за умови тотального недофінансування медичної галузі, одним із методів залучення додаткових джерел фінансування є спільна діяльність благодійних організацій та закладів охорони здоров'я, яка останнім часом діє майже в усіх куточках нашої держави. За ідеальних обставин така співпраця давала б можливість залучати небайдужих людей до підвищення якості медичних послуг та загального розвитку закладів охорони здоров'я. Однак, нажаль, ця система перетворилася у непрозору схему примусових платежів, яка працює на особисту користь корупціонерів.

Відсутність практики публічного, відкритого та повного звітування перед благодійниками, нецільове використання коштів, а також жодних кардинальних зрушень у якості медичних послуг та розвитку закладів охорони здоров'я на території яких діють такі благодійні організації перетворюють благодійність на прибутковий бізнес для окремих осіб.

Існування такого роду процесів за відсутності нормативного регулювання їх прозорості стає основою до падіння рівня їхньої ефективності та заплямування репутації медичної галузі і суміжних з нею процесів. Тому, необхідними кроками подолання ситуації, що складається є негайне вдосконалення нормативно-правового регулювання шляхом прийняття окремого закону, який буде запроваджувати дієві механізми, спрямовані на встановлення та забезпечення прозорої і відкритої діяльності благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я.

2. Мета та завдання прийняття проекту Закону.

Метою цього Закону є запровадження дієвих механізмів, спрямованих на забезпечення прозорої та відкритої діяльності благодійних організацій, що діють на території закладів охорони здоров'я.

Основними завданнями законопроекту є:

1) запровадження та вдосконалення правового регулювання прозорої та підзвітної діяльності благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я;

2) зменшення та унеможливлення існування фактів корупції та поборів з користувачів медичних послуг шляхом започаткування вектору розвитку прозорої та відкритої медицини, що діє у напрямку підтримки засад доступності та підзвітності;

3) збільшення об'єму додаткового фінансування медицини за рахунок виведення з тіні тих коштів, які зараз працюють у непрозорих схемах поборів з користувачів медичних послуг.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроект запроваджує правове регулювання та встановлює правовий режим функціонування благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я.

Проект визначає загальні правові засади та умови відкритої та прозорої діяльності благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я.

Вказаний проект Закону значної уваги приділяє порядку діяльності та звітування благодійних організацій, що діють на території закладів охорони здоров'я, закріплює способи та строки звітування, встановлює та змістовно розкриває правові підстави функціонування благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я, запроваджує відповідальність за їх порушення, а також забезпечує сприятливі умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання.

У даній сфері правового регулювання діють окремі положення Конституції України та Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Окремого акта, який би регулював зазначений пласт суспільних відносин на сьогоднішній день не прийнято.

Прийняття даного законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону.

Додаткових витрат з Державного бюджету України прийняття даного законопроекту не потребує.

6. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття проекту Закону.

Очікуваними наслідками прийняття цього законопроекту стануть:

1) правовий режим урегульованості та відповідності суспільних відносин прозорої та підзвітної діяльності благодійних організацій на території закладів охорони здоров'я нормам права;

2) зменшення та унеможливлення існування фактів корупції та поборів з користувачів медичних послуг та одночасне збільшення об'єму додаткового фінансування медицини за рахунок виведення з тіні тих коштів, які зараз працюють у непрозорих схемах поборів з користувачів медичних послуг шляхом започаткування вектору розвитку прозорої та відкритої медицини, що діє у напрямку підтримки засад доступності та підзвітності.

 

Народний депутат України

С. М. Каплін

Опрос