Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 215 Налогового кодекса Украины (относительно уменьшения ставок акцизного сбора на транспортные средства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.06.2014 № 4012а
Дата рассмотрения: 04.06.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 215 Податкового кодексу України (щодо зменшення ставок акцизного збору на транспортні засоби)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Стаття 48 Конституції України свідчить, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, тому обов'язком органів державної влади є забезпечення сприятливих умов для здійснення громадянами України цього права.

Реалізація вказаної статті Конституції України неможлива без достатнього фінансового забезпечення для задоволення потреб громадян на належному рівні. Тому головним завданням держави, враховуючи сучасні невтішні економічні реалії, має стати підвищення економічного добробуту населення внаслідок реформування саме податкової системи, адже податкові надходження є однією з головних статей доходів бюджету України.

Виконання головних функцій податків, а саме регулюючої та розподільчої, реалізовують непрямі податки: наповнюючи державний бюджет, вони забезпечують перерозподіл коштів серед населення, вирішуючи важливу проблему нерівності доходів громадян. Одним з найпоширеніших непрямих податків в Україні є акцизний збір, але на сьогодні акцизне оподаткування в Україні має низьку фіскальну ефективність і тенденцію до спадання. Наприклад, загальна частка доходів від акцизних податків до Державного бюджету України за I квартал 2014 року становила 5,9 %, а частка акцизу серед податкових надходжень - 10,3 %, а за відповідний період 2013 року надійшло 8,9 % та 12,9 % відповідно.

У суспільстві існує хибна думка, що збільшення податкових ставок приведе до збільшення доходів бюджету, але на практиці це лише стимулює до ухилення від оподаткування, але й до зростання тіньового сектору економіки, обсяг якого вже є критичним в Україні, тобто таким чином зростає загроза економічній та національній безпеці в цілому. У країнах світу, що розпочали шлях економічних реформ, досить поширеною є практика зменшення не тільки кількості податків, але й податкових ставок, що сприяло лише позитивному ефекту - при зниженні економічно необґрунтованих податкових ставок, надходження до бюджету збільшуються, адже бізнес виходить із тіні, створюються сприятливіші умови для розвитку підприємництва, поліпшується інвестиційний клімат тощо. Наприклад, досвід податкової реформи в Грузії протягом 2004 - 2008 рр. свідчить, що зменшення кількості податків з 22 до 7 та поступове зниження ставок податків, що залишилися, привело до збільшення обсягів податкових надходжень до бюджету в 2,7 раза, а зареєстрованих платників податків стало на 86 % більше, порівнюючи з 2004 роком.

Отже, враховуючи сьогоднішню кризову ситуацію, що склалася в економіці країни, вкрай необхідними є поступові зміни в податковому законодавстві.

Сьогодні особливо актуальним є питання акцизного збору на транспортні засоби, оскільки, за даними Асоціації автовиробників України "Укравтопром", відбувається різке зниження продажів автомобілів - з початку року авторинок в Україні скоротився на 39 %, а за квітень місячні показники сягнули критичних позначок - українці придбали на 71 % менше автомобілів порівняно з відповідним періодом 2013 року. Тому проблема різкого зниження продажів автомобілів потребує негайного вирішення шляхом зменшення ставок акцизного збору. За даними асоціації "Укравтопром", в Україні реєструють в основному нові автомобілі (98 %) недорогих та бюджетних марок. Тому доцільним є скасування ставки акцизного збору саме на нові автомобілі з об'ємом циліндрів двигуна до 2200 куб. см, оскільки, за статистичними даними, найбільшу популярність серед українців мають автомобілі, що й належать до цієї категорії. Зважаючи на бюджетність автомобілів, для споживачів надзвичайно важливим фактором при прийнятті рішення про купівлю є саме ціна, а особливо частка податків в її складі, тому скасування акцизного збору матиме вагомий вплив на споживачів. Економічна доцільність таких змін полягає в тому, що вони приведуть до зниження ціни на автомобілі на 2 - 3,5 %, що відповідно сприятиме до збільшенню попиту на автомобілі і пожвавленню авторинку України. Таким чином зростуть прибутки компаній, що займаються продажем автомобілів, а також обслуговуванням транспортних засобів й відповідно збільшиться база оподаткування податку на прибуток, результатом чого стане зростання дохідної частини бюджету України. Оскільки акцизний збір сплачується один раз, а податок на прибуток підприємств щомісячно, то економічно доцільнішим є збільшення надходжень саме від багаторазового податку. За рахунок підвищення продажів автомобілів, що ввозяться на митну територію України, зростуть надходження від митних податків та зборів (мито, спецмито тощо), що також позитивно вплине на доходи державного бюджету.

Аргументом на користь скасування акцизного збору як методу стимулювання продажів автомобілів є те, що в разі збереження сучасної тенденції різкого спаду автомобільного ринку України відбудеться скорочення робочих місць, внаслідок чого збільшиться безробіття в країні. Враховуючи, що за даними Державного комітету статистики рівень безробіття в Україні за 2013 рік становив приблизно 8 %, що є соціально небезпечним рівнем, то першочерговим питанням є недопущення зростання кількості безробітних громадян на ринку праці України, особливо на сучасному етапі, що характеризується масовими скороченнями та звільненнями громадян через складну економічну ситуацію, викликану низкою політичних та економічних проблем.

Високі та необґрунтовані податки є головною причиною виникнення проблеми втрат бюджету внаслідок ухилення від сплати податків, що заслуговує особливої уваги. Втрати бюджету виникають через наявність тіньового сектору економіки, який в Україні досяг загрозливих масштабів: за оцінками аналітиків, це від 40 до 60 % від ВВП або майже кожен третій громадянин, пов'язаний з отриманням доходів в неофіційній сфері. Крім несплати податків, існування тіньового сектору загрожує в довгостроковій перспективі дестимулюванню підприємців працювати легально. Тому скасування акцизного збору на нові транспортні засоби буде вагомим стимулом вийти з тіні, легалізувавши підприємницьку діяльність та здійснювати її офіційно відповідно до чинного законодавства України, результатом чого буде зменшення обсягів тіньової економіки та збільшення податкових надходжень до державного бюджету.

Акцизний податок, як правило, вводиться на товари, споживання яких викликає негативні екстерналії, на товари розкоші тощо, тобто на ті, що не є товарами першої необхідності та споживання яких потребує контролю з боку держави. Одним з товарів розкоші можна вважати автомобілі з об'ємом двигуна понад 2200 куб. см, адже це транспортні засоби вищого класу, які не можна назвати бюджетними. Зважаючи на високу ціну автомобілів такої категорії, частка податків в ціні товару є останнім фактором, на який зважатимуть покупці при виборі авто. Тому цілком справедливим є підвищення акцизного збору на транспортні засоби цієї категорії задля зменшення соціально-економічної нерівності в суспільстві та збільшення податкових надходжень до державного бюджету.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект створено з метою поліпшення стану економіки України.

Завданням законопроекту є збільшення надходжень до Державного бюджету України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується змінити положення статті 215 Податкового кодексу України новими значеннями розміру сплати акцизу на транспортні засоби, згідно з якими плата за розмитнення позитивно вплине на кінцеву вартість товару та стимулюватиме збільшення надходжень до бюджету України.

Зміни будуть стосуватися зменшення акцизного податку на нові автомобілі з малооб'ємними двигунами (до 2200 куб. см бензинових двигунів та до 2500 куб. см дизельних двигунів) та підвищенням на 20 % розміру акцизного податку на нові автомобілі з об'ємом двигуна більше ніж 2200 куб. см для бензинових двигунів та 2500 куб. см для дизельних двигунів).

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини у сфері податкового законодавства.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Податковий кодекс України.

Реалізація положень вказаного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття не впливатиме на видаткову частину Державного або місцевих бюджетів, а навпаки збільшить дохідну частину бюджету держави.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Податкового кодексу України приведе до збільшення надходжень до бюджету України, що сприятиме реалізації державних програм та забезпеченню конституційного права на достатній життєвий рівень громадян.

 

Народні депутати України:

О. Б. Мирний

І. М. Мірошниченко

Опрос