Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 365 Уголовного кодекса Украины (относительно превышения служебных полномочий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.01.2014 № 4012
Дата рассмотрения: 24.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 365 Кримінального кодексу України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Сьогодні в Україні відбуваються масові ганебні для демократичної правової держави порушення прав мирних демонстрантів на Євромайдані, очільниками влади віддаються протизаконні накази та розпорядження про застосування сили проти мирних демонстрантів на Євромайдані. З початку акцій протесту через силові заходи правоохоронних органів в ніч з 29 на 30 листопада та 1 грудня постраждало більше 165 мітингуючих, окремі потерпілі знаходяться у важкому стані.

Це є грубим порушенням прав та свобод людей, які є учасниками мирної демонстрації на Майдані. При цьому державна влада та держоргани свідомо та цілеспрямовано перешкоджають громадянам у реалізації їх прав щодо мирних зібрань, застосовуючи методи, які суперечать Європейській Конвенції з прав людини.

Щодо учасників мирної демонстрації правоохоронці застосовують непропорційно та безпідставно силу та інші заходи, які мають нелюдський характер, проводять свавільні та незаконні арешти та обшуки. Все це відбувається у зв'язку з їх участю у мирних мітингах. Вказане свідчить про масове порушення представниками влади статті 3 Конституції України, відповідно до якої людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до статті 60 Конституції України ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.

Проте чинним Кримінальним кодексом України не передбачено кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб, а також перевищення влади або службових повноважень, якщо воно супроводжувалося насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням зброї чи спеціальних засобів або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування, вчинені щодо учасників мирних зібрань громадян, зборів, мітингів, походів і демонстрацій.

Тому проектом пропонується доповнити статтю 365 Кримінального кодексу України частиною четвертою, якою передбачити кримінальну відповідальність за вчення такого злочину.

2. Мета і завдання прийняття Закону

Метою запропонованого законопроекту є захист прав громадян України збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації.

3. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України та Кримінальний кодекс України.

Реалізація цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону, не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Зазначений проект Закону України додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України на його реалізацію не потребує.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статті 365 Кримінального кодексу України" сприятиме захисту прав громадян України на проведення мирних зібрань, зборів, мітингів, походів і демонстрацій.

 

Народний депутат України  

Ю. Б. Дерев'янко 

Опрос