Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно инвалидов, занимающихся независимой профессиональной деятельностью

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.01.2014 № 4011
Дата рассмотрения: 23.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо інвалідів, які займаються незалежною професійною діяльністю"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

В Україні налічується приблизно 2,8 млн. осіб з інвалідністю, з яких майже 1,5 млн. працездатного віку. За даними Мінсоцполітики станом на 01.07.2013 чисельність працюючих інвалідів становила 0,7 млн. осіб, в тому числі 0,5 млн. інвалідів працездатного віку. Тобто лише кожен третій інвалід працездатного віку реалізує своє право на працю. Враховуючи особливості працевлаштування цієї категорії осіб, обумовлених інвалідністю, в умовах недостатності вільних вакансій, які б відповідали потребам інвалідів, актуальним постає питання працевлаштування інвалідів шляхом їх самозайнятості, зокрема зайняття незалежною професійною діяльністю.

Стаття 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) визначає перелік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Також пунктом 5 частини першої статті 4 Закону до платників єдиного внеску належать особи, які забезпечують себе роботою самостійно, - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями. Частиною 11 статті 8 Закону єдиний внесок для цих категорій платників встановлений у розмірі 34,7 відсотка.

Законом України N 3609-VI від 07.07.2011 внесено зміни до статті 4 Закону, відповідно до яких фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, і можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, інваліди, які забезпечують себе роботою, займаючись підприємницькою діяльністю як фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати єдиного внеску за себе. В той же час інваліди, які забезпечують себе роботою, займаючись незалежною професійною діяльністю, мають сплачувати єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка.

Таким чином існує певна соціальна несправедливість по відношенню до цієї категорії платників. Фактично самостійно вирішуючи питання своєї зайнятості шляхом реєстрації фізичними особами - підприємцями, або особами, які забезпечують себе роботою самостійно, інваліди знаходяться в нерівних умовах щодо обов'язку сплати за себе єдиного внеску.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект спрямований на вирішення питання звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування інвалідів, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу та займаються незалежною професійною діяльністю.

3. Правові аспекти

Закони України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту стимулюватиме інвалідів, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, до зайняття незалежною професійною діяльністю та сприятиме підвищенню соціальної захищеності даної категорії громадян шляхом їх самозайнятості.

 

Народний депутат України  

В. М. Сушкевич 

Опрос