Идет загрузка документа (19 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно оптимизации порядка предоставления услуг, связанных с использованием автотранспортных средств, и предупреждении проявлений коррупции в этой сфере

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.01.2014 № 4008
Дата рассмотрения: 23.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації порядку надання послуг, пов'язаних із використанням автотранспортних засобів, та запобігання проявам корупції у цій сфері"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

В Україні нині зареєстровано понад 9 млн. транспортних засобів, з яких понад 8 млн. знаходиться у приватній власності громадян. Відповідно до даних державної статистики, парк транспортних засобів щороку поповнюється приблизно на 600 тисяч одиниць і, відповідно, таку кількість послуг з першої реєстрації транспортних засобів надають підрозділи Державтоінспекції МВС України. До зазначеної кількості варто додати й не менше число перереєстрацій транспортних засобів у зв'язку зі зміною їх власників.

Надання адміністративних послуг центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів ДАІ (колишніми МРЕВ, хоча функції цих центрів мало чим відрізняються від функцій МРЕВ) регулюється законами України "Про міліцію", "Про дорожній рух", "Про автомобільний транспорт", "Про адміністративні послуги".

До адмінпослуг, що надаються підрозділами ДАІ МВС України й охоплюють найбільше коло їх споживачів, належать:

1) видача посвідчення водія на право керування транспортними засобами:

- після закінчення навчального закладу та складення іспитів;

- повторне прийняття іспитів з Правил дорожнього руху та навичок керування транспортними засобами;

- повторне прийняття іспитів з навичок керування транспортними засобами після закінчення строку позбавлення права на керування транспортним засобом, що становить 12 і більше місяців;

- у разі відкриття іншої категорії (із складенням іспиту);

2) реєстрація, перереєстрація колісних транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію або його дубліката та номерних знаків, зняття з обліку транспортного засобу з видачею облікової картки та номерних знаків для разових поїздок, проведення експертного дослідження транспортних засобів і супровідних документів з видачею експертного висновку.

Слід відмітити, що останнім часом процедуру реєстрації транспортних засобів дещо спрощено. Зокрема, після внесення змін до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ N 1371 від 07.09.98, новим власникам автомобілів тепер можна здійснювати їх реєстрацію чи перереєстрацію за місцем звернення, незалежно від місця своєї реєстрації чи проживання. Окрім цього, тепер немає необхідності знімати автомобіль з обліку при його продажу однією особою іншій. Скасовано також і обов'язкову оцінку вартості автомобіля перед його реєстрацією.

Однак варто звернути увагу, що й на сьогодні залишається необхідність щоразу при реєстрації чи перереєстрації автомобіля надавати його до підрозділу ДАІ для проведення огляду ідентифікаційних номерів двигуна та шасі (кузова), щоб перевірити їх відповідність реєстраційним документам. Лише після здійснення цієї процедури можна отримати свідоцтво про реєстрацію автомобіля та номерний знак. Разом з цим, власникам автомобілів під час реєстрації/перереєстрації нав'язується не обов'язкова послуга з проведення експертного дослідження транспортних засобів і супровідних документів з видачею експертного висновку, яка має надаватися лише за заявою отримувача послуги.

Що ж стосується видачі посвідчення водія та допуску до керування транспортними засобами, то й тут існує низка проблем, з якими стикаються отримувачі послуг.

Зокрема, зважаючи на значне безробіття, громадяни вимушені шукати заробітки в інших містах, у тому числі - в столиці держави, не змінюючи реєстрації постійного місця проживання. Звичайно, з плином часу у них виникає потреба в отримання посвідчення водія. Що стосується навчання, тут перепон на їх шляху не виникає, а от коли настає час складання іспитів та одержання посвідчення водія, у громадян постають проблеми через невідповідність п. 1.5 Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, затвердженої наказом МВС N 515 від 07.12.2009, вимогам п. 17 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМУ N 340 від 08.05.93 (в редакції постанови КМУ N 511 від 20.05.2009).

Так п. 1.5 вищезазначеної Інструкції регламентовано, що рішення про видачу в Центрі ДАІ посвідчень водія особам, які зареєстровані за місцем проживання в іншому регіоні України або державі, приймається керівниками управлінь (відділів) ДАІ ГУМВС, УМВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, за умови надання довідки з підрозділу Державтоінспекції або іншого уповноваженого органу за місцем реєстрації або місцем проживання цих осіб про непозбавлення їх права керування транспортними засобами, що суперечить п. 17 відповідного Положення, згідно якого особи мають право складати іспити, необхідні для одержання посвідчення водія, у центрах Державтоінспекції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.

Отже, нормативно-правові акти МВС своєчасно не приводяться у відповідність до Законів та нормативних актів уряду, у зв'язку з чим громадяни продовжують стикатися з необхідністю надання до підрозділів ДАІ непередбачених документів і довідок та не можуть скористатися наданими їм правами.

ДАІ МВС зберігає свою монополію, хоча в розвинених країнах послуги з реєстрації транспортних засобів та видачі посвідчень водія не надаються поліцією.

Соціологічне дослідження та відповідний аналіз Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів та Харківського інституту соціальних досліджень виявило, що кожен третій отримувач (33,9 %) адміністративних послуг в органах внутрішніх справ тією чи іншою мірою вважає систему неефективною.

При цьому, серед найбільш корумпованих адмінпослуг у міліції є саме отримання послуг ДАІ. Так, із тих, хто давав хабар, кожен третій заплатив його за "реєстрацію, перереєстрацію колісних транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію або його дубліката й номерних знаків" (28,8 %) та кожен п'ятий за "видачу посвідчення водія на право керування транспортними засобами" (17,3 %).

Також серед респондентів, які зверталися до ДАІ, найбільше тих, що вважають хабар поширеним та ефективним способом отримання адміністративних послуг у міліції. Так вважає кожний п'ятий з тих, що отримували водійське посвідчення на право керування транспортним засобом - 18,5 % з тих, що знімали з обліку транспортний засіб з наданням облікової картки та номерних знаків для разових поїздок, та 16,2 % тих, що отримували експертне дослідження транспортних засобів та супровідних документів із видачею експертного висновку.

В рамках дослідження було виявлено неправомірні фінансові витрати, з якими стикаються споживачі - адже за ряд послуг, які офіційно є безкоштовними, велика кількість респондентів заплатила гроші.

Незважаючи на те, що тільки кожен четвертий (26,9 %) був готовий заплатити, реально заплатили за прискорення 38,4 % опитаних. Імовірно, різниця у відсотках містить у собі передусім непоодинокі випадки вимагання грошей у громадян, які прийшли отримати адміністративні послуги. Середня сума "корупційної" винагороди склала 647 гривень, найчастіше платили 500 гривень.

Таким чином, існує необхідність реформування системи надання послуг з державної реєстрації транспортних засобів та приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами з видачею відповідних документів. На законодавчому рівні пропонується передати функції з організації надання цих послуг від озброєного правоохоронного органу до відповідних підрозділів Міністерства інфраструктури (колишнього Мінтрансу) та Міністерства освіти і науки.

Необхідно також враховувати, що однією з основних причин зростаючої кількості дорожньо¬транспортних пригод, загибелі та каліцтв потерпілих, наряду із недотриманням водіями Правил дорожнього руху та основ безпечного керування транспортними засобами, є низька професійна підготовка водіїв, що часто є наслідком неефективного контролю їх знань та практичних навиків при складанні відповідних іспитів у ДАІ, в тому числі через корупційні правопорушення.

Це свідчить про необхідність підвищення якості підготовки водіїв у навчальних закладах, їхньої відповідальності за порушення ПДР, що можна досягти шляхом передачі функцій та повноважень із прийняття іспитів для отримання права керування транспортними засобами від ДАІ МВС до Міністерства освіти і науки, і організація таких іспитів за принципом, схожим за проведення зовнішнього незалежного оцінювання випускників середніх шкіл, коли мінімізуються корупційні загрози, пов'язані із особистим чинником та безпосереднім контактом між посадовою особою та особою, що здає іспит.

2. Цілі й завдання прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації порядку надання послуг, пов'язаних із використанням автотранспортних засобів, та запобігання проявам корупції у цій сфері" розроблено з метою поліпшення якості надання послуг з реєстрації транспортних засобів та видачі посвідчень водія.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено внесення змін до законів України "Про міліцію", "Про дорожній рух" та "Про автомобільний транспорт", якими пропонується, зокрема, передати від ДАІ МВС до підрозділів Мінінфраструктури повноваження з організації державної реєстрації транспортних засобів, ведення автоматизованого обліку відомостей про транспортні засоби, що підлягають державній та відомчій реєстрації, та про їх власників, ведення обліку суб'єктів підприємницької діяльності, що реалізують транспортні засоби або номерні складові частини до них, ведення реєстру суб'єктів проведення обов'язкового технічного контролю та здійснення державного контролю за додержанням ними вимог законодавства в цій сфері, забезпечення організації та контролю за підготовкою, перепідготовкою та підвищенням кваліфікації водіїв транспортних засобів.

Крім цього, встановлено передати до підрозділів МОН відповідні функції ДАІ МВС щодо організації приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі відповідних підтверджуючих документів, створення та ведення реєстру закладів (центрів), які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв, приймають іспити для отримання права керування транспортними засобами, державної акредитації цих закладів (центрів).

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, закони України "Про міліцію", "Про дорожній рух" та "Про автомобільний транспорт", Конвенція "Про дорожній рух", постанови Кабінету Міністрів України N 341 від 14.04.97 "Про Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ"; N 1388 від 07.09.98 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів"; N 340 від 08.05.93 (в редакції постанови КМУ від 20.05.2009 N 511) "Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами"; N 487 від 20.05.2009 "Про затвердження Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів"; N 66 від 27.01.2010 "Про затвердження Методики визначення собівартості платних адміністративних послуг"; N 915 від 11.10.2010 "Деякі питання надання адміністративних послуг"; N 795 від 04.06.2007 (в редакції постанови КМУ N 1098 від 26.10.2011) "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації порядку надання послуг, пов'язаних із використанням автотранспортних засобів, та запобігання проявам корупції у цій сфері" призведе до поліпшення якості та доступності надання послуг з реєстрації транспортних засобів та видачі посвідчень водія, а також підвищення професійних знань та навичок водіїв, що отримують відповідні посвідчення.

Небажання ДАІ МВС інтегруватися до Центрів надання адміністративних послуг, а прагнення розвивати власну мережу відповідних центрів свідчить про те, що відомчі інтереси МВС, бізнес-інтереси владної верхівки, централізаторські тенденції в державі є вищими за інтереси громадян щодо якості та доступності відповідних адмінпослуг. Такий підхід МВС ставить під загрозу головну мету реформування сфери адміністративних послуг. Адже зручність та доступність послуг для споживачів можна досягти лише завдяки створенню об'єднаних офісів з широким переліком надання найбільш затребуваних послуг.

З огляду на це, передбачається, що законопроект може стати початковим етапом на шляху до забезпечення надання послуг, пов'язаних із використанням автотранспортних засобів, на базі єдиних Центрів надання адміністративних послуг.

 

Народний депутат України  

Г. Москаль 

Опрос