Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно охраны животного мира)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.01.2014 № 4004
Дата рассмотрения: 21.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони тваринного світу)"

1. Необхідність прийняття даного законопроекту

Законопроектом передбачені зміни в шести чинних законів України - "Про тваринний світ", "Про мисливське господарство та полювання", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про природно-заповідний фонд України", "Про місцеве самоврядування в Україні", Кодекс України про адміністративні правопорушення. Законом пропонується заборонити використання таких браконьєрських знарядь (які вже заборонені для добування мисливських тварин) як самостріли, самолови, петлі.

До ст. 25 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" вносяться більш жорсткіші вимоги для видачі дозволів на використання тварин у розважальних цілях, а до ст. 20 - вимоги, які забороняють жорстокі способи добування диких тварин.

До Закону України "Про природно-заповідний фонд України" пропонується внести зміни, які уточнюють цілі створення природних заповідників, які розширюють можливості функціонування пам'яток природи.

У 2012 р. Законом України громадським інспекторам з охорони довкілля були надані права складання протоколів за ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил рибної ловлі), що значно посилило ефективність боротьби з браконьєрством за рахунок залучення громадськості. Подібну тенденцію з залученням громадськості до захисту природних багатств України слід поширювати.

Законом запропоновані зміни до ст. 255, де пропонується надати додаткові повноваження складання протоколів за різні види порушень природоохоронного законодавства громадським інспекторам з охорони довкілля, та громадським інспекторам органів рибоохорони. Серед таких адміністративних правопорушень: виготовлення та збут заборонених знарядь добування об'єктів тваринного або рослинного світу (ст. 85-1); порушення порядку придбання чи збуту об'єктів тваринного або рослинного світу, правил утримання диких тварин у неволі або у напіввільних умовах (ст. 88-1); порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України (ст. 90); порушення правил охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду (ст. 91).

У зв'язку з тим, що 2010 р. були прийняті доповнення до Закону України "Про тваринний світ", які забороняють зберігання заборонених знарядь лову, до ст. 85-1 даного Кодексу пропонується внести відповідні доповнення, які забороняють зберігання, рекламу та розповсюдження заборонених знарядь лову, а у ст. 88-1 збільшити штрафні санкції.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою прийняття проекту Закону є посилення заходів по охороні тваринного світу.

Завданнями є: охорона середовищ існування тваринного світу; боротьба з браконьєрством; збереження територій природно-заповідного фонду України; приведення Законів України до норм міжнародного екологічного права.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо охорони тваринного світу)" запроваджує в травні-червні в місцях масового розмноження та вирощування потомства тваринами органами самоврядування оголошення "сезонів тиші", посилену охорону середовищ існування тварин в об'єктах природно-заповідного фонду, заборону використання для добичі тварин електрогон, петель, самоловів, самострілів,.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Суспільні відносини у сфері охорони тваринного світу регламентуються Конституцією України, Законами України "Про тваринний світ", "Про захист тварин від жорсткого поводження", "Про мисливське господарство та полювання", "Про природно-заповідний фонд України", Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту створить правове підґрунтя для ефективного функціонування системи державного та громадського контролю у сфері охорони тваринного світу і сприятиме:

- боротьбі з браконьєрством;

- збереженню територій природно-заповідного фонду України;

- охороні середовищ існування тваринного світу;

- приведення Законів України до норм міжнародного екологічного права.

 

Народні депутати України  

М. В. Томенко
А. Я. Тягнибок
 

Опрос