Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об устранении негативных последствий и недопущении преследования и наказания лиц по поводу событий, имевших место во время проведения мирных собраний"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.01.2014 № 3893
Дата рассмотрения: 16.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Верховною Радою України 19 грудня 2013 року прийнято Закон України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань", який набрав чинності 26 грудня 2013 року.

Законом передбачено звільнити від відповідальності осіб, які були учасниками акцій протесту та масових заходів щодо їхній дій і рішень у період з 21 листопада 2013 року і до дня набрання чинності цім Законом (стаття 1).

У зв'язку з цим підлягають закриттю всі кримінальні провадження та провадження щодо вчинення адміністративних правопорушень, відкриті з приводу зазначених подій (стаття 2).

Судова практика показала, що цей Закон не може бути реально застосований протягом 10 днів з дня набрання ним чинності, а саме - до 4 січня 2014 року включно, оскільки він не має аналогів у законодавчій практиці і виходить за межі правового поля нашої держави.

Ще більше ускладнює ситуацію те, що переважна більшість положень Закону має неконкретний характер.

Так, не названо суб'єктів звільнення від відповідальності, немає переліку кримінальних та адміністративних правопорушень, за вчинення яких особи звільнятимуться від відповідальності, цей обов'язок покладається на невизначені "уповноважені органи".

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань" є розв'язання вказаних правових проблем і запровадження чіткого механізму застосування цього Закону.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується звільнити від кримінальної відповідальності в порядку та на умовах, визначених цим Законом, осіб, які є підозрюваними або обвинуваченими (підсудними) у вчиненні в період з 21 листопада по 26 грудня 2013 року включно злочинів, передбачених статтями 109, 122, 161, 171, 185, 194, 259, 279, 289, 293, 294, 295, 296, 341, 342, 343, 345, 348, 349, 365, 376, 382, 386 Кримінального кодексу України, за умови, що ці злочини пов'язані з масовими акціями протесту, які розпочалися 21 листопада 2013 року, та закрити відповідні кримінальні провадження.

Звільнити від покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, в порядку та на умовах, визначених цим Законом, осіб, які засуджені за вчинення злочинів, передбачених статтею 1 цього Закону.

Закрити кримінальні провадження, які були розпочаті у зв'язку зі злочинами, передбаченими статтею 1 цього Закону, і в яких жодній особі не повідомлено про підозру.

Виконання цього Закону в частині звільнення від кримінальної відповідальності та від покарання осіб, зазначених у статтях 1 та 2 цього Закону, покладається на суди, а в частині закриття кримінальних проваджень, зазначених у статті 3 цього Закону, - на органи прокуратури.

Передбачено механізм застосування Закону - суб'єктів звернення з клопотаннями про звільнення від кримінальної відповідальності та покарання та порядок їх розгляду.

4. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють зазначені відносини, є Конституція України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону у такій редакції дозволить ліквідувати правову колізію, що виникла, та реально звільнити від відповідальності осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення масових акцій.

____________

Опрос