Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2014 № 3883
Дата рассмотрения: 14.01.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до частини третьої статті 80 Конституції України народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані.

У той же час у разі скоєння народним депутатом України злочину передбачена Регламентом Верховної Ради України процедура надання Верховною Радою України згоди на його притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт є забюрократизованою та розтягнутою у часі.

Наприклад, згідно з Регламентом Верховної Ради України зазначене питання попередньо розглядається у профільному комітеті Верховної Ради України, якому народний депутат України має надати свої письмові пояснення. При цьому передбачено 20-денний строк його розгляду комітетом.

Якщо ж врахувати строк отримання письмових пояснень від народного депутата України та строк підготовки цього питання до розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України, то вся процедура надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України може становити до 32-х днів і більше.

Крім того, якщо взяти до уваги також положення календарного плану проведення відповідної сесії Верховної Ради України, такий строк буде значно більшим.

Зазначені положення Регламенту Верховної Ради України у комплексі створюють можливості для уникнення народним депутатом України відповідальності за скоєний злочин.

Вищенаведене спонукає до внесення відповідного законопроекту, який пропонується до розгляду Верховної Ради України.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є вдосконалення процедури надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 218 - 221 Регламенту Верховної Ради України та вдосконалити порядок надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України.

Відповідно до законопроекту:

- оптимізуються строки розгляду зазначеного питання Верховною Радою України;

- всі факти, пов'язані з притягненням до кримінальної відповідальності, затриманням чи арештом народного депутата України досліджуються безпосередньо на пленарному засіданні Верховної Ради України за участі усього депутатського корпусу, а не в профільному комітеті (заслуховується народний депутат України, розглядаються його письмові пояснення та ін.);

- народному депутату України у процесі розгляду зазначеного питання надається право на представника, який може кваліфіковано представити його інтереси;

- народному депутату України також у повному обсязі забезпечується право на захист у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України та іншими законами.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Закон України "Про статус народного депутата України" та Регламент Верховної Ради України.

Прийняття цього законопроекту змін до інших нормативно-правових актів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту матиме наслідком посилення відповідальності народних депутатів України перед своїми виборцями та суспільством у цілому.

 

Народний депутат України 

В. М. Олійник

Опрос