Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно поддержки отечественного сельскохозяйственного производителя)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2014 № 3882
Дата рассмотрения: 14.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо підтримки вітчизняного сільськогосподарського виробника)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Високий рівень показників внутрішнього виробництва зернових культур, з одного боку, та стійкий зовнішній попит на цю сільськогосподарську продукцію, з іншого, перетворили Україну на одного з основних постачальників зернових у світі. При цьому нормальне функціонування внутрішнього ринку зерна забезпечується, в першу чергу, за рахунок експорту, який є економічно найвигіднішим способом утилізації надлишків зернових, і збалансування попиту та пропозиції на внутрішньому ринку держави.

Незважаючи на процеси активної консолідації зернової інфраструктури, тенденції провідних експортерів до нарощування портових потужностей зі зберігання і перевалки зернових культур, що дозволяє їм не залежати від державних портів і посередників, виграючи як на перевалці транзитного зерна, так і на підвищенні конкурентоспроможності власного, виробничий та експортний потенціал зернових нашої країни у повному обсязі так і не було розкрито. Разом з тим, нарощуванню експорту зернових з України сприяє ситуація, що склалася на світових ринках продовольства. Збільшення чисельності населення у світі вимагає більших обсягів зернових культур як на харчові цілі, так і для використання у тваринництві.

Підвищився попит на зернові культури, особливо на кукурудзу, у зв'язку з їхнім використанням для виробництва етанолу. У світі зростає значення пшениці як продовольчої культури, особливо в країнах Близького Сходу, Африки, Латинської Америки, а також в традиційних рисосіючих країнах, особливо в Індонезії та Бангладеші. Водночас, вітчизняні виробники зернових вимушені співіснувати з великою кількістю посередників - підприємств, що закуповують зерно безпосередньо у виробників, та не є сільськогосподарськими товаровиробниками згідно чинного законодавства.

Їхня зовнішньоекономічна діяльність призводить до зниження привабливості експорту для сільгосптоваровиробників, і, як наслідок, попри важливу соціальну та бюджетоутворюючу функцію, значні інвестиції в розбудову українського села та високі операційні витрати, саме сільськогосподарські товаровиробники зазнають суттєвих фінансових втрат за рахунок вимушеного зниження експортних потужностей та послідуючого падіння рентабельності виробництва.

За таких умов першочергового значення набуває проблема забезпечення для вітчизняних виробників зернових культур (в тому числі - для малих та середніх господарств) безпосереднього та безперешкодного доступу до зазначених перспективних ринків збуту. Запропонований законопроект має на меті вирішити цю проблему.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є забезпечення для вітчизняних виробників зернових культур безпосереднього та безперешкодного доступу до зовнішніх ринків збуту, а також їх підтримка.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено внесення змін до окремих положень Законів України "Про державну підтримку сільського господарства України", "Про зерно та ринок зерна в Україні".

З метою підтримки вітчизняного сільськогосподарського товаровиробника законопроектом пропонується спростити для цієї категорії суб'єктів господарювання процедуру митного контролю при експорті сільськогосподарської продукції (товарів), що є об'єктом державного цінового регулювання.

Законопроектом також передбачається надання вітчизняним виробникам зернових суб'єктами ринку зерна та підприємствам, що пов'язані з виробниками зерна відносинами контролю, виключного права на експортні операції з власно виробленим зерном.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що визначають дану сферу правового регулювання, є Закони України: "Про державну підтримку сільського господарства України", "Про зерно та ринок зерна в Україні", "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції".

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття законопроекту не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить створити умови для сучасного високопродуктивного товарного сільгоспвиробництва шляхом підвищення рентабельності вітчизняних виробників сільгосппродукції, забезпечить занятість населення у сільській місцевості та наповнення бюджету, сприятиме технологізації та зростанню добробуту на селі.

 

Народні депутати України

Апостол М. В.

Сабій І. М.

Кулініч О. І.

Опрос