Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно нарушения права на защиту)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2014 № 3880
Дата рассмотрения: 14.01.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо порушення права на захист)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту

Однією з найбільш актуальних для сучасної юридичної науки та правозастосувальної практики проблем є захист прав і законних інтересів потерпілих від злочинів.

За змістом ст. 59 Конституції України конституційне право кожного на правову допомогу у жодному випадку не може бути обмежено. Рішення Конституційного суду України у справі за конституційним зверненням громадянина Голованя Ігоря Володимировича щодо офіційного тлумачення положень статті 59 Конституції України від 30 вересня 2009 року N 23-рп/2009 тлумачить його "як гарантовану державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права" і звертає свою увагу на те, що "поняття "кожен" охоплює всіх без винятку осіб - громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України".

Кримінальний кодекс України, а саме стаття 374, передбачає перебування під кримінально-правовою охороною надання можливості реалізації права на захист лише перелічених категорій осіб. Лише порушення права на захист підозрюваного чи обвинуваченого може стати причиною відкриття провадження за ст. 374 Кримінального кодексу України.

Загальноприйнятим є принцип прямої дії конституційних норм. Дотримання цього принципу передбачає встановлення більш широкого, ніж є у Кримінальному кодексі України, кола осіб, чиє право на захист у кримінальному процесі, як й інші права, гарантовані Конституцією України, має перебувати під кримінально-правовою охороною Кримінального кодексу України.

2. Мета і завдання прийняття проекту

Метою прийняття цього проекту Закону є усунення неоднозначні у суб'єктному складі охоронюваних суспільних відносин, передбачених ст. 374 Кримінального кодексу України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Законопроектом пропонується викласти частину першу статті 374 Кримінального кодексу України в такій редакції:

"1. Недопущення чи ненадання своєчасно захисника, а також інше грубе порушення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, свідка, підозрюваного, обвинуваченого на захист, вчинене слідчим, прокурором або суддею, -

карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у даній сфері правового регулювання законопроекту регулюються Кримінальним кодексом України.

Проект Закону не потребує внесення змін до інших законів та нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту

Прийняття законопроекту сприятиме удосконаленню реалізації принципів і стандартів у практичній діяльності органів Держави для забезпечення належного рівня захисту прав і свобод людини.

 

Народний депутат України 

В. Ю. Мисик

Опрос