Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 21 Закона Украины "О свободе совести и религиозных организациях" (относительно порядка проведения публичных богослужений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.01.2014 № 3868
Дата рассмотрения: 14.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (щодо порядку проведення публічних богослужінь)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Стаття 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (ВВР, 1991 р., N 25, ст. 283) визначає порядок проведення богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій. Зокрема, згідно із зазначеною статтею, богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії безперешкодно проводяться в культових будівлях і на прилеглій території, у місцях паломництва, установах релігійних організацій, на кладовищах, в місцях окремих поховань і крематоріях, квартирах і будинках громадян, а також в установах, організаціях і на підприємствах за ініціативою їх трудових колективів і згодою адміністрації. Богослужіння та релігійні обряди в лікарнях, госпіталях, будинках для престарілих та інвалідів, місцях попереднього ув'язнення і відбування покарання проводяться на прохання громадян, які перебувають в них, або за ініціативою релігійних організацій. Адміністрація зазначених установ сприяє цьому, бере участь у визначенні часу та інших умов проведення богослужіння, обряду або церемонії.

Відповідно ж до частини п'ятої вказаної статті, в інших випадках (не передбачених попередніми частинами) публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії проводяться щоразу з дозволу відповідної місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради. Клопотання про видачу вказаного дозволу подається не пізніш як за десять днів до призначеного строку проведення богослужіння, обряду, церемонії чи процесії, крім випадків, які не терплять зволікання.

Водночас, стаття 39 Конституції України передбачає, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Таким чином, зберігаючи дозвільний порядок проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій, частина п'ята статті 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" суперечить статті 39 Конституції України, дискримінує в цьому відношенні віруючих громадян порівняно з іншими, для проведення мирних зборів яких передбачено повідомний порядок, обмежує можливості реалізації права на свободу совісті, по суті є рудиментом тоталітарної політики колишнього Союзу РСР щодо релігії та церкви і потребує свого приведення у відповідність до Конституції України.

Враховуючи зазначене, існує потреба у правому передбаченні такого порядку проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій, який би відповідав встановленому статтею 39 Конституції України порядку проведення мирних зборів.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою посилення захисту права громадян на свободу сумління у частині забезпечення можливостей для безперешкодного проведення ними публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та процесій.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом пропонується внести зміни до частини п'ятої статті 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", встановивши, що публічні богослужіння та спільні молитви у випадках, не передбачених попередніми частинами вказаної статті, проводяться у загальному порядку, що має повідомний характер, визначеному законодавством про свободу мирних зібрань без спеціального на це дозволу місцевих адміністрацій чи будь-яких інших органів влади.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 21 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації".

Реалізація законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту сприятиме більш повному захисту свободи совісті в Україні та гармонізації державно-конфесійних відносин.

 

Народний депутат України 

Г. М. Герман

Опрос