Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 197 Налогового кодекса Украины (относительно налогообложения операций по ввозу на таможенную территорию Украины природного газа)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.01.2014 № 3853-2
Дата рассмотрения: 15.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 197 Податкового кодексу України" (щодо оподаткування операцій із ввезення на митну територію України природного газу)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На розгляді Верховної Ради України перебуває проект Закону України "Про внесення змін до статті 197 Податкового кодексу України" (щодо оподаткування операцій із ввезення на митну територію України природного газу) за реєстраційним номером 3853 від 08.01.2014, внесений народним депутатом України Кацубою С. В.

Аналогічний законопроект внесений на розгляд Парламенту Кабінетом Міністрів України за номером 3853-1.

Законопроектом пропонується звільнити від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України природного газу за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 21 00 00.

Такі законодавчі пропозиції обґрунтовані тим, що забезпечення потреб у природному газі підприємств теплоенергетики, які виробляють теплову енергію для населення (у повному обсязі), та населення (у разі недостатності ресурсу природного газу власного видобутку), відповідно до законодавства здійснюється Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" (далі - Компанія) з ресурсу імпортованого природного газу за цінами на природний газ як товар, визначеними на підставі регульованих державою цін (встановлених НКРЕ), розмір яких значно нижчий від закупівельних цін на імпортований природний газ.

Таким чином, оподаткування ПДВ операцій із ввезення на митну територію України природного газу для цих категорій споживачів призведе до дефіциту у Компанії джерела для сплати відповідних зобов'язань, нарахованих виходячи із ціни закупівлі імпортованого природного газу (митної вартості), оскільки джерело для їх сплати формується виходячи з цін на природний газ як товар, визначених на підставі встановлених НКРЕ для цих пільгових категорій споживачів регульованих цін на газ, за рахунок надходження ПДВ у складі виручки від реалізації імпортованого природного газу цим пільговим категоріям споживачів.

Однак, за фабулою запропонованого у законопроекті (р. н. 3853) пункту 197.22, від оподаткування операцій із ввезення на митну територію України природного газу звільняється не лише Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", а й інші суб'єкти господарювання (в тому числі і приватні), які не є уповноваженими суб'єктами з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України.

Таким чином, приватні суб'єкти господарювання, які і так отримують надприбутки від торгівлі природним газом, не будучи уповноваженими суб'єктами з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України, будуть звільнені від відповідних податкових платежів, що негативно вплине на дохідну частину Державного бюджету України.

Тому звільнення від оподаткування відповідних операцій таких суб'єктів, крім уповноваженого суб'єкта з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України, є економічно недоцільним.

У зв'язку з цим, нами пропонується альтернативне вирішення даного питання шляхом внесення відповідного законопроекту.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення підприємств теплоенергетики, населення та бюджетних організацій природним газом шляхом зменшення податкового навантаження на уповноваженого суб'єкта з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України при цьому, не створюючи умови, що значно впливатимуть на дохідну частину Державного бюджету.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити статтю 197 Податкового кодексу України пунктом 197.22, згідно з яким звільняються від оподаткування операції із ввезення на митну територію України природного газу за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, що здійснюються уповноваженим суб'єктом з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект регулює правовідносини у сфері оподаткування.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Податковий кодекс України.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не призведе до додаткових матеріальних та фінансових втрат державного бюджету України, оскільки в подальшому операції з постачання імпортованого природного газу на внутрішньому ринку споживачам України відповідно до Податкового кодексу України оподатковуються ПДВ на загальних підставах.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Податкового кодексу України призведе до зменшення податкового навантаження на уповноваженого суб'єкта з формування ресурсу природного газу для населення та споживачів України, що сприятиме забезпеченню підприємств теплоенергетики, населення та бюджетних організацій природним газом.

Народні депутати України

О. Б. Мирний

І. М. Мірошниченко

І. О. Швайка

Опрос